Goniec.pl
Banknoty

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polacy zarobili prawie bilion złotych. Jednak nasze realne pensje dalekie są od podawanej przez GUS średniej krajowej

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Według informacji Ministerstwa Finansów Polacy w ciągu roku zarobili prawie bilion złotych. Liczba robi wrażenie, ale gdy przyjrzymy się danym bliżej, zobaczymy m.in. średnią pensję na poziomie 2,3 tys. zł.

Ministerstwo Finansów opublikowało dane za rok 2019, z których wynika, że Polacy zarobili łącznie 982 miliardy złotych w ciągu 12 miesięcy. Jednak z przygotowanego raportu możemy wyczytać niepokojący trend.

Ile zarobili Polacy w 2019 roku?

Cały czas największą częścią tego niecałego miliarda są pensje wypłacane na pracy etatowej - ponad 600 miliardów złotych. 250 miliardów złotych trafia do Polaków w formie emerytur i rent, a 40 miliardów złotych zarobili jednoosobowi przedsiębiorcy oraz osoby zatrudnieni na umowach śmieciowych.

Na pierwszy rzut oka liczby te mogą robić wrażenie. Czar pryska, gdy spojrzymy na nie z bliska. Wówczas okazuje się, że uśrednione statystyki, które mówią o bogacących się obywatelach, to tylko mrzonki.

Prawda jest zupełnie inna. Wspomniany bilion to oczywiście dochód jeszcze przed odliczeniem składek na ubezpieczenie społeczne i przed opodatkowaniem. Wynika z tego, że w rzeczywistości Polacy otrzymują co miesiąc zdecydowanie niższe pensje, niż statystyczna średnia krajowa wynosząca ok. 5 tys. złotych brutto. Money.pl postanowiło dokładnie przeanalizować kwoty.

Wysoka średnia pensja to wynik statystyki

Główny Urząd Statystyczny twierdzi, że Polak zarabiał średnio w 2019 roku 4918,17 zł. Daje to 3556 zł na rękę przy umowie o pracę. Problemem jest to, że większość z mieszkańców naszego kraju nigdy nie znalazło się w pobliżu takich wynagrodzeń.

Pensje otrzymywane przez Polaków rosną, jednak nadal aż 95 procent z nas nie przekracza pierwszego progu podatkowego, który wynosi 85 528 zł dochodów rocznie. Znajduje się w nim obecnie prawie 24,3 miliona ludzi. W drugim progu (powyżej 85 528 zł) jest tylko 1,23 mln osób.

Z tych statystyk wynika także, że średnia łączna wysokość zarobków 95 procent Polaków to 30 121 złotych brutto. A po odliczeniu podatku pozostaje niecałych 28 tysięcy złotych rocznie. Daje to jedynie 2326 złotych miesięcznie na rękę.

Polacy korzystają z ulg

Na szczęście udaje się nam zaoszczędzić na ulgach podatkowych, najczęściej za sprawą ulgi rodzinnej. Aż 4,7 mln Polaków korzysta z tego udogodnienia. Dzięki niemu udaje się obniżyć roczny podatek o 1475 złotych.

Polacy mogą otrzymać również inne ulgi, jeśli się na nie zdecydują (co nie jest tak oczywiste). Możemy zaoszczędzić: 551 złotych na uldze na internet, 1,2 tys. złotych z tytułu darowizny na cele kultu religijnego i 216 złotych za oddaną krew.

Statystyki pokazują rozpad małżeństw

Polacy dużo mogą zyskać, jeśli rozliczają się wspólnie z małżonkiem. Zaoszczędzić można szczególnie wówczas, gdy jeden partner zarabia dużo, a druga strona niewiele lub wcale. Przy takim rozliczeniu trudniej jest wejść na 32-procentową stawkę podatku.

Jednak dane wspólnego rozliczania pokazują coś jeszcze - rozpad małżeństw w naszym kraju. Jeszcze w 2010 roku wspólnie rozliczało się 10,1 mln Polaków. W 2019 roku było to już jedynie 8,1 mln. Jak podaje portal Money.pl, to prawie 10 procent mniej osób niż dekadę temu.

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

  • Test na koronawirusa z Biedronki. Co powie nam badanie serologiczne z dyskontu?

  • Majątek Daniela Obajtka. Łączna wartość jego nieruchomości powala

  • Lech Wałęsa opłakuje przyjaciela. Ogromna żałoba w rodzinie byłego prezydenta

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News

Pieniądze

Polacy kupują działki budowlane. Zainteresowanie jest kosmiczne

Czytaj więcej >

Pieniądze

Awaria w banku Santander. Pilna reakcja instytucji

Czytaj więcej >
podatek od deszczu

Pieniądze

Lepiej przygotować portfele. Więcej osób zapłaci podatek deszczowy

Czytaj więcej >
Bank

Pieniądze

Awaria w ING Banku Śląskim. Klienci nie mogą dokonywać transakcji

Czytaj więcej >

Pieniądze

Polaków czeka emerytalny dramat. Dzisiejsi 35-40 latkowie dostaną grosze

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 06.07.2020. Prezydent Andrzej Duda podpisal projekt zmiany Konstytucji RP, dotyczacy zakazu adopcji dzieci przez pary jednoplciowie.

Pieniądze

Posłowie bardzo chcą podwyżek. Liczą na prezydenta

Czytaj więcej >