Goniec.pl
Papież Franciszek podjął decyzję

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Papież podjął decyzję ws. biskupa Tyrawy. Wszystko po aferze związanej z molestowaniem

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała o decyzji Papieża Franciszka w sprawie polskiego biskupa, Jana Tyrawy. Głowa Kościoła Katolickiego przyjęła rezygnację duchownego, a na administratora apostolskiego archidiecezji bydgoskiej wskazano biskupa Wiesława Śmigla.

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy, a Konferencja Episkopatu Polski wyjaśniła przyczyny odsunięcia duchowego od kierowania diecezją bydgoską. Biskup był oskarżany m.in. o zaniedbania w sprawach o nadużycia seksualne.

Papież Franciszek podjął decyzję w sprawie polskiego biskupa

Jak przekazała Nuncjatura Apostolska w Polsce, 12 maja 2021 roku papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy, a na administratora archidiecezji bydgoskiej „sede vacante” mianowano biskupa Wiesława Śmigla.

Wcześniej wobec biskupa diecezjalnego bydgoskiego Jana Tyrawy kierowano oskarżenia o zaniedbania w sprawach o nadużycia seksualne. Sprawę rezygnacji duchownego z piastowanego stanowiska skomentowała Konferencja Episkopatu Polski.

– W następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska – działając zgodnie z motu proprio Vos estis lux mundi – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy w sprawach o nadużycia seksualne wobec osób małoletnich ze strony niektórych księży pracujących w diecezji bydgoskiej – przekazano w komunikacie KEP.

Biskup Tyrawa złożył rezygnację na ręce zwierzchnika Kościoła Katolickiego po zakończeniu postępowania prowadzonego przez Stolicę Apostolską. Duchowny w trakcie podejmowania swojej decyzji miał wziąć pod uwagę również „inne trudności w zarządzaniu diecezją”.

Biskup Jan Tyrawa w latach 1998-2004 pełnił funkcję biskupa pomocniczego wrocławskiego, a następnie do 2021 roku biskupa diecezjalnego bydgoskiego. Obecnie jest biskupem seniorem diecezji bydgoskiej.

Niedawno przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy zakończono proces w sprawie zadośćuczynienia, którego domagał się od archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej jeden z byłych ministrantów, wykorzystywanych przez duchownego. 

Powód twierdził, że pomimo wiedzy, jaką o skłonnościach księdza posiadali jego przełożeni, kapłan nie został odsunięty od pracy z dziećmi, a jedynie przeniesiony do kolejnej parafii. Zeznania w tej sprawie składał wówczas również biskup bydgoski Jan Tyrawa, który był jednym z przełożonych oskarżonego o molestowanie seksualne nieletnich księdza.

Pod koniec zeszłego roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok bydgoskiego sądu pierwszej instancji i nakazał wypłatę 300 tys. zł zadośćuczynienia poszkodowanemu mężczyźnie.

  • Syn Krawczyka przerwał milczenie. Odważne wyznanie w programie "UWAGA TVN"

  • Nie żyje aktor Ferdynand Matysik

  • OGAE Poll wskazało faworyta Eurowizji. Szanse Brzozowskiego określono na zero

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >