Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Papież Franciszek zabierze ze sobą do grobu jedną rzecz. Ujawniono treść dokumentu włożonego do trumny
Bartosz Nawrocki
Bartosz Nawrocki 26.04.2025 13:01

Papież Franciszek zabierze ze sobą do grobu jedną rzecz. Ujawniono treść dokumentu włożonego do trumny

papież Franciszek
Fot. screen X/Vatican News

Wczoraj trumna z ciałem papieża Franciszka została zamknięta na wieki, a dzisiaj spocznie ona w Bazylice Matki Boskiej Większej. Okazuje się, że w środku trumny znajduje się pewien dokument. Ujawniono jego treść.

"Był papieżem pośród ludzi, miał serce otwarte dla wszystkich". Świat żegna papieża Franciszka

Zakończyła się Msza święta, której przewodniczył kardynał Giovanni Battista Re. W trakcie wygłaszania homilii przed zebranymi w liczbie ok. 200 tysięcy wielokrotnie wychwalał papieża Franciszka za to, czego dokonał podczas swojego pontyfikatu. Re wprost przyznał, że “Był papieżem pośród ludzi, miał serce otwarte dla wszystkich”.

Był również papieżem, który dostrzegał nowe zjawiska w społeczeństwie i to, co Duch Święty wzbudzał w Kościele - dodał.

W homilii pogrzebowej wskazał również, że Franciszek “starał się oświecać problemy naszych czasów mądrością Ewangelii”. Czynił to poprzez używanie języka bogatego w obrazy i metafory. Kardynał Re nie zapomniał również o tym, jakim człowiekiem był Ojciec Święty.

Pełen ludzkiego ciepła i głęboko wrażliwy na codzienne dramaty, papież Franciszek prawdziwie dzielił niepokoje, cierpienia i nadzieje czasów globalizacji i poświęcał się dodawaniu otuchy i odwagi - wygłosił duchowny w homilii.

Papież Franciszek zwracał uwagę na to, że “Kościół jest kobietą”, że kobiety mają inną skłonność do refleksji teologicznej od mężczyzn. Zwracał uwagę na ich rolę w życiu religijnym. Był również papieżem dostrzegającym problemy ludzi ubogich, bezdomnych, którym chciał pomóc jak najbardziej się dało.

Zrzut ekranu (434).png
Fot. screen Vatican Media
Zobaczyli, w co ubrała się żona Trumpa i mogli tylko zamilknąć. Zdjęcia z pogrzebu papieża Franciszka mówią same za siebie Podczas pogrzebu papieża Franciszka rozległy się słowa po polsku. Setki tysięcy osób zamilkło

Do trumny papieża Franciszka włożono tajemniczy dokument

Wczoraj, w piątek o godz. 20:00 odbył się obrzęd zamknięcia trumny papieża Franciszka. W jego trakcie abp Diego Giovanni Ravelli odczytał rogito papieskie. To akt notarialny, który opisuje życie, dzieła i najważniejsze wydarzenia z życia zmarłego Ojca Świętego. Jest sporządzany przez Kancelarię Apostolską w związku z wyborem nowego papieża. Dokument zawiera m. in. datę konklawe, okoliczności elekcji oraz imię, które wybrał na czas pontyfikatu.

Kiedy jego odczytanie się zakończyło, dokument został zamknięty w specjalnej metalowej tubie, zwaną “skrzynką pamięci” (capsa rogiti). Następnie złożono je do grobu, u boku ciała papieża Franciszka. Tym samem rogito stało się świadectwem jego pontyfikatu dla przyszłych pokoleń.

Rogito papieskie nie ma charakteru doktrynalnego, ale pełni ważną funkcję symboliczną i archiwalną. To podsumowanie życia i urzędowania papieża. Rogito podkreśla ciągłość urzędu papieskiego, a także głęboko zakorzenioną tradycję Kościoła katolickiego.

Ujawniono, co dokładnie zawarto w omawianym dokumencie.

Ujawniono zawartość dokumentu, który złożono do grobu papieża Franciszka

Podczas ceremonii pogrzebowej papieża Franciszka rogito papieskie zostało odczytane ponownie. Wiadomo więc, jakie były najważniejsze punkty tego dokumentu. Na pewno zawarto informację o śmierci i pochówku Franciszka, a więc datę 21 kwietnia 2025 roku. Zaznaczono, że Ojciec Święty był pielgrzymem nadziei i przewodnikiem w drodze do Nieba.

Rogito zawiera także, że Argentyńczyk był 266. papieżem w historii Kościoła Katolickiego. Ponadto przeczytać można też o życiu Jorge Mario Bergoglio. Jak to, że urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w rodzinie emigrantów z Piemontu. Przedstawiono jego drogę do kapłaństwa, studia, pracę jako wykładowca oraz posługę w zakonie jezuitów.

Rogito papieskie wspomina też o posłudze biskupiej i kardynalskiej. Dokument zawiera informację o mianowaniu Bergoglio na biskupa pomocniczego Buenos Aires w 1992 roku, a następnie arcybiskupa koadiutora, a w końcu arcybiskupa Buenos Aires. Z dokumentu wynika też, że Jan Paweł II mianował Argentyńczyka na kardynała na konsystorzu 21 lutego 2001 roku.

Omawiany akt zawiera też datę wyboru Jorge Mario Bergoglio na papieża. Mowa więc o dniu 13 marca 2013 roku, niedługo po abdykacji Benedykta XVI. Przybrał imię Franciszek, ponieważ chciał naśladować świętego z Asyżu i troszczyć się o najuboższych. Scharakteryzowano też jego pontyfikat, który odznaczał się przede wszystkim kierowaniem uwagi wobec biednych. Podejmował też dialog z muzułmanami i przedstawicielami innych religii oraz apelował o pokój na świecie. Sam zainicjował takie wydarzenia, jak Światowe Dni Ubogich, Dziadków i Dzieci, a także Niedzielę Słowa Bożego.

Rogito papieskie wspomina też o reformach i dokumentach. To chociażby zmiany Kurii Rzymskiej, wydanie Konstytucji Apostolskiej Praedicate Evangelium oraz takie dokumenty doktrynalne, jak encykliki Lumen fidei, Laudato si’, Fratelli tutti i Dilexit nos. Na koniec czytamy, że Franciszek pozostawił po sobie “wspaniałe świadectwo człowieczeństwa, świętego życia oraz powszechnego ojcostwa”.