Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Ujawniono testament papieża Franciszka. Miał jedną prośbę co do grobu, będzie inny niż wszystkie
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 21.04.2025 21:53

Ujawniono testament papieża Franciszka. Miał jedną prośbę co do grobu, będzie inny niż wszystkie

Papież Franciszek
Papież Franciszek (Fot. x: @VaticanNewsPL)

Watykan opublikował testament Ojca Świętego, ujawniając jednocześnie przyczyny jego śmierci. Papież Franciszek, duchowy przywódca Kościoła katolickiego, zmarł w wieku 88 lat, pozostawiając po sobie niezwykle osobisty i symboliczny dokument.

Papież Franciszek wyznawał skromność do samego końca

W testamencie, który Stolica Apostolska opublikowała kilkanaście godzin po śmierci papieża, Franciszek jasno wyraził wolę, aby jego grób znajdował się nie w Bazylice św. Piotra, lecz w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. Jak podkreślił, pragnął "ostatniej ziemskiej podróży" właśnie w to miejsce - święte sanktuarium, do którego udawał się na modlitwę przed i po każdej podróży apostolskiej.

Ojciec Święty zaznaczył, że chce spocząć "w ziemi, bez szczególnych dekoracji", z jedynym napisem na grobie - Franciscus. Ten gest, pozbawiony przepychu, ma charakter głęboko symboliczny - odzwierciedla styl pontyfikatu papieża, który wielokrotnie mówił o Kościele ubogim dla ubogich.

Właśnie podali przyczynę śmierci papieża Franciszka. Jest oficjalny komunikat Watykanu

Testament papieża Franciszka z przesłaniem pokoju

Dokument, datowany na 29 czerwca 2022 roku, zawiera także wzruszające słowa dotyczące wiary, śmierci i pokoju na świecie. Franciszek zawierzył swoje życie i posługę kapłańską Najświętszej Maryi Pannie, prosząc, by jego ciało "spoczęło w oczekiwaniu na dzień zmartwychwstania" w wybranym przez niego sanktuarium.

Cierpienie, które było obecne w ostatniej części mojego życia, ofiaruję Panu za pokój na świecie i braterstwo między ludźmi - czytamy w testamencie.

To zdanie, wybrzmiewające niemal jak modlitwa, nabiera szczególnego znaczenia w kontekście obecnych napięć geopolitycznych i konfliktów.

Papież zaznaczył również, że koszty pochówku zostaną pokryte ze środków pochodzących od dobroczyńców, które już wcześniej przekazał do zarządu Papieskiej Bazyliki Matki Bożej Większej.

Ostatnie chwile papieża i oficjalna przyczyna śmierci

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 7 kwietnia 2025 roku, o godzinie 7:35 rano. Biuro prasowe Watykanu poinformowało, że przyczyną śmierci był udar mózgu, który doprowadził do śpiączki oraz nieodwracalna zapaść kardiologiczna.

Śmierć potwierdził prof. Andrea Arcangeli, dyrektor zarządu Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego.

Stwierdzenie zgonu zostało dokonane na podstawie zapisu elektrokardiotanatograficznego - wyjaśnił lekarz.

Pontyfikat Franciszka trwał ponad 12 lat i był czasem wielkich reform, otwartości i trudnych pytań o przyszłość Kościoła. Teraz, kiedy świat z bólem go żegna, na pierwszy plan wysuwa się nie polityka, lecz jego wola pozostania wiernym naukom Ewangelii aż do samego końca.

Grób papieża Franciszka będzie inny niż wszystkie

Decyzja o pochówku w Bazylice Matki Bożej Większej to odejście od wielowiekowej tradycji. Większość papieży spoczywa bowiem w Bazylice św. Piotra, w specjalnie wydzielonych kryptach. Tymczasem Franciszek, zgodnie z testamentem, wybrał miejsce bliższe ludowi i duchowi swojej misji.

Bazylika, do której tak często pielgrzymował w ważnych momentach, stanie się teraz miejscem jego wiecznego spoczynku - miejscem modlitwy, refleksji i pamięci. Choć sam grób ma być skromny, trudno wyobrazić sobie, aby nie stał się celem pielgrzymek wiernych z całego świata. Papież w testamencie wyraził chęć, by na jego grobie znalazło się jedno słowo - jego papieskie imię po łacinie: Franciscus.

Już teraz w Rzymie gromadzą się tłumy, które pragną oddać ostatni hołd zmarłemu papieżowi. Wśród nich są zarówno przedstawiciele duchowieństwa, jak i zwykli ludzie, którzy do Watykanu przybyli z okazji świąt Wielkiej Nocy. Jego odejście zamyka pewien etap w historii Kościoła, ale testament, który po sobie zostawił, będzie przypominał, jak wielką wagę przywiązywał do prostoty, pokory i pokoju.