Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Papież Franciszek wprowadził rewolucyjną zmianę w kościele. Zaczyna obowiązywać już od 1 maja
Damian Witoń
Damian Witoń 06.05.2021 14:00

Papież Franciszek wprowadził rewolucyjną zmianę w kościele. Zaczyna obowiązywać już od 1 maja

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Goniec.pl

Papież Franciszek jest znany z rewolucyjnego podejścia do funkcjonowania kościoła. Niektórzy duchowni, którzy są tradycjonalistami, twierdzą nawet, że czasem przesadza. Tym razem Zwierzchnik Kościoła Katolickiego wydał dekret, który został jednak okrzyknięty trzęsieniem ziemi w kościele oraz historyczną zmianą. Zaczął obowiązywać już od dziś. 

Papież Franciszek wydał rewolucyjny dekret. Obowiązuje już od 1 maja 

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, która została ogłoszona wczoraj w liście apostolskim, już od dziś kardynałowie i biskupi Kościoła Katolickiego będą mogli być sądzeni jak osoby świeckie w sprawach karnych. Jest to całkowita rewolucja, zmieniająca kompetencje Trybunału Watykańskiego. 

Zmiana zaszła z własnej inicjatywy papieża Franciszka. Zadecydowała o niej chęć wprowadzenia zasady równości dla wszystkich członków kościoła. Zmiana kompetencji Trybunału Watykańskiego ma być krokiem milowym w tym kierunku. 

Od 1 maja Trybunał Watykański może rozpatrywać sprawy, które dotyczą przestępstw karnych biskupów i kardynałów. Chodzi tutaj o takie występki, które nie są związane z naruszeniem prawa kanonicznego. Wcześniej było to niemożliwe. 

Przed wprowadzeniem zmian sprawami karnymi biskupów i kardynałów zajmował się Sąd Kasacyjny, w którym zasiadają właśnie kardynałowie. Decyzja papieża Franciszka sprawiła, że od dziś wysoko postawieni hierarchowie kościelni będą sądzeni jak osoby świeckie. Przynajmniej takie jest założenie. 

Kontrowersje wzbudza jednak jeden zapis, który znalazł się w nowym dekrecie. Stanowi on, że sądzenie hierarchów kościelnych jak osób świeckich, każdorazowo będzie wymagało zgody papieża Franciszka. Niektórzy obawiają się, że da mu ogromną władzę, która zostanie wykorzystana do faworyzowania swoich ludzi oraz osłabiania pozycji rywali.

Są to jednak tylko domysły i opinie. Nie brakuje też osób, które całkowicie popierają nowy dekret papieża. Twierdzą, że zasada równości powinna być wprowadzona już dawno temu oraz, że wpłynie bardzo dobrze na funkcjonowanie Kościoła Katolickiego. 

My oczywiście pozostawiamy ocenę dekretu wprowadzonego przez papieża Franciszka Państwu. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: O2.pl