Papież Franciszek: rewolucyjny dekret Żródło: Pixabay.com Annett_Klingner

Papież Franciszek wprowadził rewolucyjną zmianę w kościele. Zaczyna obowiązywać już od 1 maja

1 Maj 2021 Damian WitońDamian Witoń

Papież Franciszek ogłosił bardzo ważny dekret, który zmieni bardzo wiele w funkcjonowaniu kościoła. Eksperci mówią, że jego decyzja będzie uznana za historyczną

Papież Franciszek jest znany z rewolucyjnego podejścia do funkcjonowania kościoła. Niektórzy duchowni, którzy są tradycjonalistami, twierdzą nawet, że czasem przesadza. Tym razem Zwierzchnik Kościoła Katolickiego wydał dekret, który został jednak okrzyknięty trzęsieniem ziemi w kościele oraz historyczną zmianą. Zaczął obowiązywać już od dziś.

Papież Franciszek wydał rewolucyjny dekret. Obowiązuje już od 1 maja

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, która została ogłoszona wczoraj w liście apostolskim, już od dziś kardynałowie i biskupi Kościoła Katolickiego będą mogli być sądzeni jak osoby świeckie w sprawach karnych. Jest to całkowita rewolucja, zmieniająca kompetencje Trybunału Watykańskiego.

Zmiana zaszła z własnej inicjatywy papieża Franciszka. Zadecydowała o niej chęć wprowadzenia zasady równości dla wszystkich członków kościoła. Zmiana kompetencji Trybunału Watykańskiego ma być krokiem milowym w tym kierunku.

Waldemar Kraska: Wyjazdy na majówkę mogą zahamować luzowanie obostrzeńWaldemar Kraska: Wyjazdy na majówkę mogą zahamować luzowanie obostrzeńCzytaj dalej

Od 1 maja Trybunał Watykański może rozpatrywać sprawy, które dotyczą przestępstw karnych biskupów i kardynałów. Chodzi tutaj o takie występki, które nie są związane z naruszeniem prawa kanonicznego. Wcześniej było to niemożliwe.

Przed wprowadzeniem zmian sprawami karnymi biskupów i kardynałów zajmował się Sąd Kasacyjny, w którym zasiadają właśnie kardynałowie. Decyzja papieża Franciszka sprawiła, że od dziś wysoko postawieni hierarchowie kościelni będą sądzeni jak osoby świeckie. Przynajmniej takie jest założenie.

Kontrowersje wzbudza jednak jeden zapis, który znalazł się w nowym dekrecie. Stanowi on, że sądzenie hierarchów kościelnych jak osób świeckich, każdorazowo będzie wymagało zgody papieża Franciszka. Niektórzy obawiają się, że da mu ogromną władzę, która zostanie wykorzystana do faworyzowania swoich ludzi oraz osłabiania pozycji rywali.

Są to jednak tylko domysły i opinie. Nie brakuje też osób, które całkowicie popierają nowy dekret papieża. Twierdzą, że zasada równości powinna być wprowadzona już dawno temu oraz, że wpłynie bardzo dobrze na funkcjonowanie Kościoła Katolickiego.

My oczywiście pozostawiamy ocenę dekretu wprowadzonego przez papieża Franciszka Państwu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: O2.pl

Następny artykuł