Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Książę Harry założył mundur na czuwanie przy trumnie Elżbiety II, jego strój wywołał poruszenie. Zaskakująca decyzja króla
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 18.09.2022 12:20

Książę Harry założył mundur na czuwanie przy trumnie Elżbiety II, jego strój wywołał poruszenie. Zaskakująca decyzja króla

Ośmioro wnucząt czuwało wczoraj nad trumną swej babki i królowej, Elżbiety II
AARON CHOWN/AFP/East News

Zgodnie z dworską tradycją wszystkie wnuki stanęły wczoraj przy trumnie królowej Elżbiety II, by we wspólnym czuwaniu oddać hołd zmarłej babce. Ceremonia jest jednym z królewskich obyczajów. Książęta William i Harry jako jedyni mieli na sobie mundury, które włożyli z polecenia ojca.

Ośmioro wnuków czuwało przy trumnie Elżbiety II

Ósmego września zmarła nie tylko królowa Zjednoczonego Królestwa, ale również, a nawet przede wszystkim matka, babka i prababka. Monarchini pozostawiła po sobie ogromne dziedzictwo, którego jedną z najważniejszych części są członkowie rodziny królewskiej.

Wczoraj w godzinach wieczornych ośmioro wnuków Elżbiety II przekroczyło próg Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim, by oddać hołd zmarłej babce. We wspólnym czuwaniu przy trumnie królowej udział wzięły wszystkie dzieci synów i córek monarchini, na których czele stał książę William. Tuż za nim kroczył jego brat, książę Harry, którzy reprezentowali króla Karola III. Pozostałe wnuki, Peter Philips i Zara Tindall od księżniczki Anny, księżniczki Beatrycze i Eugenia od księcia Andrzeja, oraz Louise i James od księcia Edwarda podążali za prawowitymi następcami tronu.

@royalfamilychannel The Queen’s eight grandchildren hold vigil over her coffin 🤍 #QueenElizabethII #Queen #RoyalFamily #LyingInState #London #Vigil #PrinceWilliam #PrinceHarry ♬ original sound - The Royal Family Channel

Polecenie króla Karola III

Nowy król zdążył już ukazać poddanym swoje osobliwe zachowania i nieugiętość. Szczególnie w sprawach związanych z dworską etykietą, a mówiąc ściślej, panującymi obyczajami. Jak przekazała PAP, nowy władca zażyczył sobie, by jego synowie na ceremonię czuwania włożyli na siebie mundury. Polecenie to było niezwykle ważkie w kontekście księcia Harry'ego, który od momentu rezygnacji z pełnienia obowiązków, wynikających z przynależności do rodziny królewskiej nie pokazywał się publicznie w uniformie.

Podobną dyrektywę Karol III wydał względem swojego młodszego brata Andrzeja, który uczestniczył w tożsamej ceremonii dzień wcześniej, przeznaczonej dla dzieci monarchini. Zważywszy różne wątpliwości związane z księciem Andrzejem i księciem Harrym, ich mundury nabierają co najmniej symbolicznego znaczenia.

Niewygodny książę Harry

W trakcie swojego orędzia nowy król poświęcił kilka zdań uwagi względem swojego najstarszego syna i jego małżonki. Ciepłych słów nie szczędził również pod adresem księcia Harry'ego, o którym wspominał zaledwie jednym słowem. Wszystko za sprawą jego rezygnacji w 2020 r. z przynależności do rodziny królewskiej i głośnego wywiadu udzielonego Oprah Winfrey, w którym wraz z małżonką utyskiwał na swój straszny los. Od tamtego czasu relacje między nim a ojcem i bratem były niezwykle chłodne.

Kiedy stan zdrowia królowej nagle się pogorszył, książę Harry przybył do rezydencji w Balmoral jako ostatni i jako pierwszy ją opuścił dnia następnego. W mediach poczęto mówić o ciągłych niezagojonych ranach w rodzinie, jednak już nazajutrz książę William skierował list do swojego młodszego brata, po którym wspólnie pokazali się publicznie po długiej przerwie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: pap.pl/goniec.pl