Goniec.pl
Zełenska

GINTS IVUSKANS/AFP/East News

Ołena Zełenska zabrała głos. Pierwsza dama zwróciła uwagę na pomijane skutki wojny

7 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska zabrała głos w bardzo ważnej sprawie. Pierwsza dama, za pośrednictwem mediów społecznościowych, zwróciła uwagę na problem, jakim są skutki psychologiczne wojny. Jak podkreśliła, pomocy specjalisty może potrzebować co najmniej 60 proc. obywateli okupowanego kraju.

Wojna w Ukrainie ma nie tylko oczywiste następstwa, takich jak masowe migracje oraz śmierć wielu osób. Często pomijanym aspektem jest ślad, jaki w psychice Ukraińców pozostanie już na zawsze po tym, czego doświadczyli ze strony barbarzyńskiej Rosji.

Piotr Kraśko zadrwił z Jarosława Kaczyńskiego i TVP używając cytatu prezesa PiS z konwencji

Piotr Kraśko czekał do ostatniej minuty "Faktów". Bezlitośnie zakpił z Jarosława Kaczyńskiego

CZYTAJ DALEJ

Przeżywanie głodu, rozłąka z bliskimi, mordowanie ich na oczach rodzin, gwałty, kradzieże i nieustanne ostrzeliwania oraz bombardowania to rzeczywistość, z jaką codziennie mierzą się rzesze obywateli Ukrainy. Właśnie na ten problem uwagę zwróciła Ołena Zełenska, przytaczając dramatyczne statystyki.

Ołena Zełenska mówi o skutkach wojny

Małżonka Wołodymyra Zełenskiego nie pierwszy raz poruszyła temat pomocy psychologicznej, jakiej potrzebują Ukraińcy ze względu na trwającą w kraju wojnę z Rosją. Już w maju, w obszernym wpisie na Instagramie, podziękowała Polakom za wsparcie i poinformowała, że zdrowie psychiczne było jednym z tematów rozmów z Agatą Kornhauser-Dudą. Teraz z kolei ukraińska Pierwsza dama zabrała głos w popularnym serwisie Telegram, w którym podzieliła się z obserwatorami zatrważającymi danymi.

- Oto niektóre dane dotyczące skutków agresji rosyjskiej. 40 tys. przypadków, gdy obywatele Ukrainy zostali zabici bądź ranni. 3 mln ludzi jest na obszarach okupowanych, ponad 8 mln zostało uchodźcami wewnętrznymi. 6 mln Ukraińców musiało wyjechać za granicę. 44 proc. naszych obywateli rozłączyło się z rodziną. 50 proc. Ukraińców ocenia swój stan psychologiczny jako bardzo napięty - poinformowała.

Co najmniej 60 proc. Ukraińców wymaga pomocy psychologa

W swoim oświadczeniu Zełenska dodała także, że "to wszystko są jasne zalecenia o potrzebie pomocy psychologicznej. Według szacunków ministerstwa zdrowia potrzebuje jej teraz co najmniej 60 proc. Ukraińców".

Duda Zełenski

Andrzej Duda rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim. Padły ważne deklaracje

CZYTAJ DALEJ

- Psycholodzy mówią, że wojna, nawet po tym, gdy zakończy się naszym zwycięstwem, będzie wpływać na psychikę co najmniej przez kolejne 7 do 10 lat. Wielkim sukcesem, do którego powinniśmy dążyć, będzie skrócenie tego czasu lub też złagodzenie skutków - napisała.

Na zakończenie wpisu żona prezydenta Ukrainy stwierdziła, że "należy to zrobić" dla wszystkich obywateli, którzy "tak wiele przeżyli".

Warto zaznaczyć, że według ostatnich szacunków ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa, optymistyczny scenariusz zakłada, że walki w Ukrainie ustaną wraz z końcem bieżącego roku.

Tak zmieniała się twarz Władimira Putina

Kreml powinien usunąć te zdjęcia? Jednoznaczny dowód ws. Putina, eksperci nie mają wątpliwości

Ostatnie tygodnie przyniosły ze sobą diametralną zmianę w wyglądzie Władimira Putina. Prześledziliśmy ten proces. Prezydent Rosji już niemal nie przypomina siebie, a Kreml stara się publikować tylko korzystne dla przywódcy zdjęcia.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl, goniec.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Fb/OSP KSRG Gniechowice

Wiadomości

Koszmar na Dolnym Śląsku, mercedes zderzył się z potężnym traktorem. Kierowca osobówki nie miał żadnych szans

Czytaj więcej >
KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News/slaska.policja.gov.pl

Wiadomości

Kuzyn Jacka Jaworka zdradził, co mogło doprowadzić do tragedii w Borowcach. "Na początku żyli jak w sielance"

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Policja Lubelska

Wiadomości

Lubartów. Chciał przeskoczyć przez szlaban. Cały internet się śmieje, a policja szuka "akrobaty"

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma zaskakującą propozycję. Chce zmienić sposób liczenia głosów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę? Ekspert zdradza jeden kluczowy moment

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Ochotnicza Straż Pożarna Bełżec I

Wiadomości

24-latek i 17-latek nie żyją. Zginęli w wypadku na prostej drodze

Czytaj więcej >