Zakonnice Żródło: pixabay.com, autor: Ane_Hinds

Ogromne ognisko koronawirusa w klasztorze. Trwa dochodzenie sanepidu

29 Kwiecień 2021 Patryk PrzybyłowskiPatryk Przybyłowski

Bardzo niepokojące wiadomości napływają z południa Polski. Wśród Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach odnotowano kilkanaście potwierdzonych przypadków koronawirusa. Sanepid zajmuje się teraz wyjaśnieniem, czy siostry są zakażone indyjską mutacją koronawirusa.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach potwierdziła, że kilkanaście sióstr otrzymało dodatni wynik w badaniu na obecność koronawirusa w organizmie. Niestety, istnieje ryzyko, że są one zakażone indyjską mutacją.

- Siostry są pozytywne, a pobrane od nich próbki zostały wysłane do sekwencjonowania. Czekamy na wyniki tych badań, dopiero po ich uzyskaniu będziemy mieli pewność, czy to wariant indyjski, czy nie - stwierdził Grzegorz Hudzik w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Zarażone zakonnice, które opiekują się bezdomnymi

Względem sióstr zakonnych natychmiast zastosowano zaostrzone środki bezpieczeństwa. Od wtorku policjanci pilnują budynku, do którego nikt nie ma prawa wstępu. Zakaz prewencyjny dotyczy również opuszczania zakonu.

Sytuację komplikuje fakt, że siostry z tego zakonu opiekują się osobami bezdomnymi i istnieje zagrożenie, że liczba zakażeń może wzrosnąć właśnie wśród takich osób. Sanepid uspokaja zapewniając, że wszyscy podopieczni sióstr, którzy mieli z nimi kontakt w ostatnim czasie zostali już zidentyfikowani i poddani kwarantannie.

Prokuratura prowadzi śledztwo ws. ataków na syna Beaty Szydło. Przesłuchania nawet za granicąProkuratura prowadzi śledztwo ws. ataków na syna Beaty Szydło. Przesłuchania nawet za granicąCzytaj dalej

Według ustaleń „Dziennika Zachodniego”, w odosobnieniu znajduje się obecnie 10 osób bezdomnych, którym pomagały siostry. Łącznie z zakonnicami na kwarantannie ma przebywać 25 osób. Na ten moment wiadomo o jednej przewiezionej do szpitala.

Epidemiolodzy podkreślają, że wariant indyjski być może rozprzestrzenia się łatwiej, niż pozostałe znane dotychczas warianty. Nie ma jednak żadnej konkretnej informacji dotyczącej tego, czy jego zjadliwość również jest podwyższona.

Sytuacja epidemiczna na Śląsku

Przypomnijmy, że Śląsk jest regionem, który został najmocniej dotknięty podczas trzeciej fali pandemii. Rekordowe dzienne przyrosty zakażeń i duży współczynnik zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców nie pozwoliły na luzowanie obostrzeń, które w innych regionach Polski wprowadzono 26 kwietnia.

Na szczęście w ostatnich dniach obserwuje się pewną poprawę. Wojewoda podaje, że doszło nawet do zwolnienia wielu miejsc covidowych w szpitalach, które obecnie przeznaczane są dla pacjentów z innymi schorzeniami.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza, Dziennik Zachodni, Wirtualna Polska

Następny artykuł