Goniec.pl > Polska > Ogromna waloryzacja. Polacy mogą otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 03.06.2023 07:45

Ogromna waloryzacja. Polacy mogą otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

pieniądze
Iberion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonał waloryzacji składek odłożonych na kontach podatników w terminie 1 czerwca. Z powodu wysokiej inflacji wskaźnik waloryzacji w tym roku wyniósł ponad 14 procent. Dzięki temu Polacy mogli zyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Gigantyczna waloryzacja w ZUS

Jak co roku 1 czerwca to dzień, w którym ZUS waloryzuje środki odłożone na naszych kontach, tak by nie traciły na wartości przez inflację. W bieżącym roku wskaźnik waloryzacji przekracza 14 procent. Dla niektórych szczęśliwców z odpowiednio długim stażem pracy oznacza to, że na ich rachunkach bankowych przybędzie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Nie tylko seniorom wzrosły świadczenia. Każda osoba ubezpieczona w ZUS miała zwaloryzowane składki na swoich kontach.

Ewa Błaszczyk przekazała świetne nowiny o córce w śpiączce. Długo na to czekała

Niektórzy mogą liczyć na ogromne pieniądze

Taka wiadomość z pewnością ucieszy wielu, którzy uzbierali na swoich kontach w ZUS spore kwoty pieniężne, bowiem mogą liczyć na bardzo pokaźne wzrosty. Jak wylicza "Fakt", po ogłoszeniu decyzji w sprawie wysokości wskaźnika waloryzacji, osoba mająca dziś na swoim koncie w ZUS 400 tysięcy złotych będzie mogła pochwalić się wzrostem aż o 57 tysięcy. Z kolei w przypadku odłożonych 500 tysięcy złotych, będzie to już 72 tysiące złotych dodatkowych pieniędzy. 

Im więcej mamy na koncie, tym więcej zostanie nam dopisane. Zwaloryzowane o 9,2 proc. zostaną również pieniądze na subkontach emerytalnych.

Kiedy warto przejść na emeryturę?

Warto przechodzić na emeryturę dopiero po waloryzacji składek. Składając wniosek o emeryturę w lipcu, możemy liczyć na wyższe świadczenie niż osoby, które taki wniosek złożyły później. 

W im późniejszym wieku przechodzimy na emeryturę i im więcej mamy odłożone na naszych kontach, tym znacznie więcej możemy zyskać. Dla przykładu, jeśli mamy na koncie ZUS 800 tys. zł, to po waloryzacji taka kwota wzrośnie aż o 115 200 zł. Warto o tym pamiętać.

Przypomnijmy również, że w przypadku osób, które już są na emeryturze, waloryzacja ich świadczeń odbywa się 1 marca każdego roku.

Źródło: Fakt

Tagi: emerytura ZUS