Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Porady > Ogórki kiszone już nigdy nie wyjdą gazowane i mętne. Jest na to jeden sposób
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 22.07.2024 20:32

Ogórki kiszone już nigdy nie wyjdą gazowane i mętne. Jest na to jeden sposób

ogórki kiszone
Fot. Pixabay/skyradar

Co zrobić, jeśli w naszym słoiku z ogórkami kiszonymi zobaczymy nieprzezroczystą wodę i bąbelki? Taki widok może zaniepokoić i zniechęcić do zjedzenia zawartości, jednak nie do końca słusznie. Jak się okazuje, jeśli będziemy przestrzegać jednej zasady, już nigdy nie będziemy mieć takiego problemu.

Gazowane ogórki kiszone – co robić?

Wszyscy możemy wyobrazić sobie idealne ogórki kiszone – są chrupiące, zwarte i zanurzone w klarownej solance. Nieraz zdarza się jednak, że wychodzą one zupełnie inne. Wielu może być zaskoczonych, widząc po jakimś czasie słoik z mętną wodą. Na domiar złego po jego otworzeniu można zauważyć pęcherzyki powietrza. Jest na to sposób, Polacy często o tym zapominają.

Wygrał w Lotto 17 mln złotych. Nigdy nie dostał ani złotówki

Mętna woda i gazowane ogórki kiszone

Dlaczego ogórki kiszone robią się mętne i gazowane? Warto pamiętać, że oba ta zjawiska są całkowicie normalne i zwyczajnie wynikają z procesu, w którym słodkie ogórki zamieniają się w kiszone. Gazowane ogórki zachowują się tak jak gazowana woda, ponieważ wysycone są dwutlenkiem węgla, który powstaje w procesie fermentacji.

Idealne ogórki kiszone są jednak możliwe. Poniżej przedstawiamy na to prosty sposób.

ZOBACZ: Goniec z prestiżowym wyróżnieniem w ramach projektu Google News Initiative

Mętna woda w ogórkach kiszonych, jest na to sposób

Zmętnienie wody w ogórkach nie jest niczym niebezpiecznym. Osad na nich widoczny to tzw. kożuszek fermentacyjny i można łatwo się go pozbyć, opłukując ogórki przed jedzeniem.

Jak zapobiec zmętnieniu wody w ogórkach kiszonych? Konieczne jest wówczas dokładne ich przygotowanie. Nasze słoiki powinny być wyparzone i posiadać czyste, niezniszczone zakrętki.

Kisząc ogórki należy również pamiętać, by były one ciasno ułożone i dokładnie przykryte zalewą. Unikniemy wówczas sytuacji, w której część niezanurzona w solance spleśnieje i tylko stracimy pieniądze na ich przygotowaniu. Warto także upewnić się, czy nasze słoiki są dobrze zawekowane.

ZOBACZ: Najgorsza ryba, jaką możesz podać swojemu dziecku. Jest wprost nafaszerowana toksynami