Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Nowy zakaz od 1 stycznia. Unia Europejska wprowadza ważne prawo
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski 30.08.2024 20:37

Nowy zakaz od 1 stycznia. Unia Europejska wprowadza ważne prawo

Unia Europejska
Fot. Pixabay/NakNakNak

Wraz z początkiem 2025 roku w większości państw Unii Europejskiej wejdzie w życie nowy zakaz. Co ciekawe, w Polsce obowiązuje on już od dawna.

Unia Europejska wprowadza nowy zakaz

Amalgamat, przez dziesiątki lat był stosowany w światowej stomatologii. Środek używany jest do wypełniania plomb i charakteryzuje się ciemnym kolorem, tworząc kontrast z jasnym odcieniem zęba. 

Okazuje się jednak, że popularne wypełnienie może być szkodliwe. Amalgamat zawiera bowiem rtęć i jest uznawany za jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska i ludzi. W związku z tym Unia Europejska zdecydowała, że od 1 stycznia 2025 roku w większości państw sojuszu wejdzie w życie zakaz stosowania amalgamatu stomatologicznego.

Dentysta doliczy do rachunku dodatkową opłatę. Nie ma sposobu, by jej uniknąć

W Polsce amalgamat jest już zakazany

Co ciekawe, w Polsce zakazano używania amalgamatu przez dentystów już w październiku 2022 roku, jednak jako pierwsze zakaz stosowania tego materiału wprowadziły kilkanaście lat temu Szwecja i Norwegia.

Najważniejsze, że plomby amalgamatowe przestaniemy zakładać. Natomiast rozporządzenie nie stanowi o tym, że każdego amalgamatowego wypełnienia trzeba od razu się pozbyć i wymienić na plombę białą. To bardzo trwałe wypełnienia. O ich pozbyciu powinny decydować względy medyczne, czyli na przykład, jeśli w zębie pojawi się próchnica. Dlatego też proces pozbywania amalgamatu trochę potrwa – mówił po wprowadzeniu rozporządzenia o zakazie stosowania amalgamatu w 2022 roku Paweł Barucha, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zakaz nie tylko w stomatologii

Zobacz: Polska ma nowego milionera. Rozbił kumulację w Lotto 

Z unijnego rozporządzenia wynika, kraje członkowskie UE mają zaprzestać również produkcji, importu i eksportu lamp zawierających rtęć – w zależności od kategorii lamp, zakaz zacznie obowiązywać w 2026 lub 2027 r. Urządzenia te mają zostać zastąpione np. lampami z diodami LED, uważanymi za energooszczędne i mniej toksyczne.