Goniec.pl
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Nowe zasady izolacji domowej i kwarantanny od 15 lutego. Opublikowano rozporządzenie

15 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

We wtorek 15 lutego wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące nowych zasad izolacji domowej osób, u których wykryto koronawirusa. Jej czas zostaje skrócony z 10 do 7 dni. Ponadto, zmianie podlegają zasady kwarantanny domowników zakażonego.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział duże zmiany w strategii walki z piątą falą koronawirusa. Powodem modyfikacji ma być optymistyczny trend spadkowy w ilości zakażeń, który obserwujemy w ostatnich dniach.

Kamil Stoch skomentował występ w konkursie drużynowym na igrzyskach w Pekinie

Szczere słowa Kamila Stocha po konkursie drużynowym. Wie, gdzie pojawił się błąd

CZYTAJ DALEJ

Na konferencji prasowej, w której uczestniczył również minister edukacji Przemysław Czarnek oznajmiono, że uczniowie tydzień wcześniej wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach, a także zapowiedziano nowelizację rozporządzenia dotyczącego zasad izolacji i kwarantanny, która właśnie dziś wchodzi w życie.

Ministerstwo zdrowia skraca czas izolacji

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, od wtorku 15 lutego izolacja osób, u których wykryto zakażenie SARS-CoV-2 zostaje skrócona z dziesięciu do siedmiu dni. Ponadto, liczona będzie teraz od momentu wykonania testu, a nie, jak dotychczas, od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku.

Oczywiście, w szczególnych przypadkach, lekarze POZ nadal będą mogli przedłużyć okres izolacji, jednak nie wcześniej niż w szóstej dobie od momentu wykonania testu na COVID-19.

Nowe zasady dotyczące kwarantanny

Nowe przepisy regulują także zasady kwarantanny, na która kierowane są osoby mieszkające z zakażonym. Od dziś przebiegać ona będzie równolegle do izolacji zakażonego, czyli zakończy się wraz z momentem końca izolacji lub w momencie wprowadzenia do systemu negatywnego wyniku testu wykonanego przez domownika.

Z kwarantanny wyłączeni będą ci, którzy w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed wprowadzeniem do systemu pozytywnego wyniku testu diagnostycznego zakończyli izolację, izolację w warunkach domowych lub hospitalizację.

Poza tym, na zeszłotygodniowej konferencji ogłoszono całkowite zniesienie kwarantanny z kontaktu oraz 7-dniowej kwarantanny z przyjazdu.

szkoła liceum

Rodzice są zaniepokojeni. We wrześniu w szkołach może zabraknąć miejsc

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce możliwe dalsze luzowanie obostrzeń

Wraz z wchodzącymi dziś w życie zmianami, minister zdrowia zapowiedział też, że wkrótce możliwe będzie dalsze luzowanie restrykcji przeciwpandemicznych.

Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - powiedział śmiało Adam Niedzielski podczas konferencji.

Jedną z najbliższych decyzji może być ta dotycząca noszenia maseczek. Niektóre kraje europejskie już liberalizują swoje podejście do zakrywania ust i nosa.

Jak mówił szef resortu zdrowia, w niedalekiej przyszłości używanie maseczek nadal będzie rekomendowane, zwłaszcza dla osób z objawami infekcji, ale nie obligatoryjne, a my będziemy musieli przyzwyczaić się do życia z COVID-em w tle.

Przypominamy także, że 8 lutego do osób z osłabioną odpornością skierowano komunikat o możliwości przyjęcia czwartej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Trudno uwierzyć, jak naprawdę mieszka Agata Duda. Złote fotele to tylko początek, mamy zdjęcia

Agata Duda od kilku lat mieszka wraz z mężem w Pałacu Prezydenckim. Wnętrza rezydencji, której budowa rozpoczęła się w XVII wieku, robią niesamowite wrażenie. Para prezydencka ma do dyspozycji około 200 metrów kwadratowych. Złote krzesła to tylko początek luksusów, z jakich pierwsza dama korzysta każdego dnia. / fot. Piotr Molecki/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Goniec.pl, Radio ZET

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Zaginiony Bartosz, Zaginiony z Wrocławia, nie żyje, policja, sygnał, kogut policyjny

Wiadomości

24-letni Bartosz nie żyje. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Czytaj więcej >

Wiadomości

500 plus i 300 plus trafią do kieszeni seniorów? Jest jeden warunek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policjanci wykryli u niego 1,5 promila alkoholu. Kierowca autobusu schwytany przez policjantów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policjant z Zawiercia, który zginął w wypadku był pijany. Zadziwiające wyniki badań

Czytaj więcej >
Iberion materiały własne

Wiadomości

Zaginiony Łukasz z Białegostoku nie żyje. Miał 31 lat

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niesamowity wyczyn na drodze. 20-latek stracił prawo jazdy w mgnieniu oka

Czytaj więcej >