Załamanie pogody nad Polską. IMGW wydało ostrzeżenia dla 8 województw
Pogoda w Polsce może zmienić się bardzo szybko. IMGW wydał ostrzeżenia dla wielu regionów kraju. Miejscami pojawią się burze, ulewny deszcz i silny wiatr. W części województw nadal utrzyma się także upał. Najtrudniejsze warunki nadejdą już w najbliższych godzinach.
IMGW ostrzega przed burzami. Alerty dla ośmiu województw
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla północnych i zachodnich regionów Polski. Alerty dotyczą zarówno całych województw, jak i wybranych części kolejnych regionów.
Ostrzeżeniami objęte zostały województwa:
- warmińsko-mazurskie,
- pomorskie,
- zachodniopomorskie,
- lubuskie,
- kujawsko-pomorskie.
Burze mogą pojawić się również na znacznym obszarze Wielkopolski, w północno-zachodniej części Mazowsza oraz na zachodzie województwa podlaskiego.
Z prognoz IMGW wynika, że burzom będą towarzyszyć intensywne opady deszczu. Suma opadów może wynieść od 20 do 30 mm. Tak duża ilość wody może spaść w stosunkowo krótkim czasie, ponieważ opady będą związane z przemieszczającymi się komórkami burzowymi.
Kolejnym zagrożeniem będzie silny wiatr. Synoptycy przewidują, że jego porywy mogą osiągać prędkość do 85 km/h. Najsilniejsze podmuchy mają występować w czasie przechodzenia burz.
Lokalnie możliwe są także opady gradu. Zjawisko nie jest prognozowane na całym obszarze objętym ostrzeżeniami, jednak według IMGW może pojawić się w niektórych miejscach i powodować szkody.
Alerty nie zaczną obowiązywać we wszystkich regionach o tej samej godzinie. Najwcześniejsze ostrzeżenia wejdą w życie w niedzielę o godzinie 20.00. Pozostaną ważne do poniedziałku do godziny 10.00.
Oznacza to, że niebezpieczne zjawiska mogą rozwijać się przede wszystkim wieczorem, w nocy oraz w godzinach porannych. Dokładny przebieg burz może być zróżnicowany, dlatego IMGW zaleca śledzenie aktualnych prognoz i komunikatów wydawanych przez służby.
Zobacz także: Zmarł ks. prałat Zbigniew Kuzia. Przez lata był związany z lubelską „Solidarnością”
Ulewy, wiatr do 85 km/h i lokalny grad
Ostrzeżenia pierwszego stopnia informują o możliwości wystąpienia zjawisk pogodowych, które mogą powodować zagrożenie dla zdrowia, mienia oraz infrastruktury. W przypadku prognozowanych burz główne niebezpieczeństwo będzie związane z intensywnymi opadami, silnymi podmuchami wiatru i możliwością wystąpienia gradu.
Opady sięgające od 20 do 30 mm mogą prowadzić do lokalnych podtopień. Zagrożenie może dotyczyć zwłaszcza miejsc, w których woda ma utrudniony odpływ. Z przekazanych informacji wynika, że skutki burz mogą być odczuwalne także na drogach i liniach kolejowych.
Porywy wiatru dochodzące do 85 km/h mogą natomiast powodować uszkodzenia infrastruktury. Szczególną ostrożność należy zachować w pobliżu drzew oraz przedmiotów, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone.
Synoptycy zalecają, aby przed nadejściem burz sprawdzić balkony, tarasy i posesje. Przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, powinny zostać schowane albo zabezpieczone. Dotyczy to zwłaszcza lekkich elementów wyposażenia znajdujących się na otwartej przestrzeni.
Podczas burzy należy unikać przebywania na otwartych terenach. Niebezpieczne może być również zatrzymywanie się pod drzewami. Silne podmuchy mogą prowadzić do łamania konarów, dlatego samochody nie powinny być parkowane bezpośrednio pod koronami drzew.
Sytuacja pogodowa może różnić się w poszczególnych częściach województw objętych alertami. Ostrzeżenia wskazują obszary, na których warunki sprzyjają rozwojowi burz, nie oznaczają jednak, że zjawiska wystąpią z taką samą intensywnością w każdej miejscowości.
Istotne będą kolejne komunikaty IMGW. Prognozy i ostrzeżenia mogą precyzować obszar występowania niebezpiecznych zjawisk oraz okres ich obowiązywania. Mieszkańcy północnej i zachodniej Polski powinni zwracać uwagę na aktualizacje publikowane przed niedzielnym wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Czytaj też: Burza po słowach Kaczyńskiego o Morawieckim. „Tuskowa wtyka na prawicy"
Upał do 32 stopni. Ostrzeżenia w wielu regionach
Burze nie są jedynym zagrożeniem pogodowym. W wielu częściach Polski nadal obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem. Temperatura w ciągu dnia może wynieść od 30 do 32 stopni Celsjusza.
Alertami objęte zostały całe województwa:
- łódzkie,
- dolnośląskie,
- opolskie,
- śląskie,
- świętokrzyskie.
Wysokie temperatury prognozowane są również na większości obszaru województw:
- małopolskiego,
- wielkopolskiego,
- lubuskiego,
- mazowieckiego.
Ostrzeżenia przed upałem obowiązują także w zachodniej części województwa lubelskiego, południowych rejonach województwa kujawsko-pomorskiego oraz w północno-zachodniej części Podkarpacia. Zasięg alertów obejmuje więc znaczną część centralnej, południowej i zachodniej Polski.
Na obszarach wskazanych przez IMGW temperatura maksymalna może osiągnąć od 30 do 32 stopni Celsjusza. Ostrzeżenia przed upałem mają obowiązywać do niedzieli do godziny 19.00.
W części regionów przejście pomiędzy upalną pogodą a okresem burzowym może nastąpić w krótkim czasie. Alerty przed wysoką temperaturą wygasają w niedzielę wieczorem, natomiast najwcześniejsze ostrzeżenia burzowe zaczną obowiązywać od godziny 20.00.
Ostrzeżenia dotyczą jednak różnych obszarów kraju. Alerty przed burzami koncentrują się przede wszystkim na północy i zachodzie Polski, a ostrzeżenia przed upałem obejmują szeroki pas województw zachodnich, centralnych i południowych.
IMGW zaleca regularne sprawdzanie prognoz, ponieważ sytuacja w najbliższych godzinach może być dynamiczna. Aktualnie ostrzeżenia przed upałem obowiązują do niedzieli do godziny 19.00, a alerty burzowe – w zależności od regionu – od niedzielnego wieczoru do poniedziałku do godziny 10.00.
