Goniec.pl

Pixabay/sabinevanerp/Iberion

Wiemy, jaką najwyższą emeryturę wypłaca ZUS. Wielu chciałoby tyle zarabiać

28 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał informację o najwyższej wypłacanej emeryturze w Polsce. Kwota ta jest niemała i może zawrócić w głowie niejednemu seniorowi, który ledwo wiąże koniec z końcem. Co zrobić, by mieć tak pokaźne świadczenie?

Bajeczna emerytura. Kwota zwala z nóg

Niejeden senior w dobie szalejącej w kraju inflacji ledwo wiąże koniec z końcem i żyjąc skromnie wyczekuje nieco lepszej sytuacji gospodarczej lub kolejnych komunikatów ze strony rządu, dotyczących 13, 14, a nawet 15 emerytury lub kolejnej rekordowej waloryzacji.

Jak się jednak okazuje są w kraju emeryci, którzy nie mają co narzekać na wpływające co miesiąc na konto środki z ZUS-u, gwarantujące im godny byt niezależnie od sytuacji ekonomicznej w państwie.

Przedstawiciele ZUS na prośbę Interii podali, że najwyższą emeryturę w kraju pobiera pewien senior z Poznania, który otrzymuje 27 635,90 zł brutto (22 776,86 zł netto) miesięcznie. Mężczyzna pracował przez prawie 58 lat i przeszedł na emeryturę w wieku 78 lat. Jak zwrócili uwagę dziennikarze "Super Expressu", suma ta znacznie przewyższa chociażby pensję Mateusza Morawieckiego, którego comiesięczne zarobki wynoszą "zaledwie" 17 tys zł brutto.

Z kolei najwyższe świadczenie wśród kobiet ma jedna z mieszkanek Bydgoszczy, która przepracowawszy 61 lat przeszła na emeryturę kończąc 78 rok życia. Co miesiąc na jej konto wpływa równie pokaźna suma 26 800 zł brutto (22 090 zł netto).

Bajeczna emerytura. Co zrobić, by mieć tak wysokie świadczenie?

Jak przekonywała prof. Gertruda Uścińska , pełniąca obowiązki prezesa ZUS, im dany obywatel będzie dłużej pracował, tym jego końcowe wypracowane świadczenie będzie większe.

- Nasze świadczenie może zwiększyć się o 15 proc. w każdy kolejny rok pracy po przekroczeniu wieku emerytalnego - przekonywała prezes ZUS, zachęcając do kontynuowania pracy po osiągnięciu wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę.

W podobnym tonie wypowiadała się rzeczniczka dolnośląskiego ZUS-u Iwona Kowalska-Matis, która zwracała uwagę, iż wszyscy seniorzy, którzy mają pokaźne świadczenia przeszli stosunkowo późno na emeryturę, przepracowując wiele dzięsiątków lat.

- Oczywiście wysokość naszych zarobków ma także wpływ na to, co na nasze konto będzie wpływało po zakończeniu aktywności zawodowej, ale liczą się przede wszystkim staż, regularny wpływ składek na emerytalne konto i nie spieszenie się z przejściem na emeryturę - komentowała Iwona Kowalska-Matis.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: biznes.interia.pl/se.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc.

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Koszalin. Została zamknięta w sklepie, nie mogła się wydostać. Na miejsce wezwano służby
Czytaj więcej >

Wiadomości

Siedlce. Martwy 74-latek znaleziony w łazience. Służby nie mają wątpliwości co do przyczyny zgonu
Czytaj więcej >

Życie

Od poniedziałku w Lidlu festiwal okazji. Takich cen nie widzieliśmy już dawno
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Błaszczak wypalił u Rydzyka o Janie Pawle II. Kontrowersyjne słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Najgroźniejsi przestępcy w Polsce. Policja publikuje wizerunki i prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zacznie się już w poniedziałek. Kolejki ustawią się do Biedronki, lepiej się spieszyć
Czytaj więcej >
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]