Niesamowite zjawisko na polskim niebie. W sieci krążą spektakularne nagrania
Prawdziwa gratka dla fanów kosmosu. W czwartek (2 maja) nad naszymi głowami rozbłysła jasna smuga. Spektakularny pokaz zachwycił, ale i mocno zaskoczył wiele osób. Powodów do obaw jednak nie ma. To rakieta Falcon 9, wystrzelona przez firmę znanego biznesmena Elona Muska.
Nieprawdopodobne zjawisko na niebie w Polsce
O tym, co można było zobaczyć na północnej części nieba w czwartek tuż przed godziną 22 pisze szerzej portal nocneniebo.pl. Jak czytamy w jego relacji, nad naszymi głowami pojawiła się wówczas charakterystyczna jasna smuga. Widok ten był dość nietypowy i rzadki, ale szybko jasne stało się, że to rakieta, która - używając swoich silników - wykonuje kosmiczne manewry. Za wszystkim stał Elon Musk.
Rakieta Falcon 9, bo o niej mowa, wyniosła właśnie na orbitę dwa satelity obserwacyjne, co było bezpośrednio związane z misją Maxar 1. Realizuje ją firma Muska, czyli słynny SpaceX. Sieć już podbijają zapierające dech w piersiach filmy. Jeden z nich zamieścili Lubuscy Łowcy Burz, dzięki uprzejmości swojego obserwatora.
Wszyscy się mylili. Nagłe załamanie pogody przyniesie mrozy i śniegRakieta Falcon 9 rozświetliła niebo
Wideo, o którym wspominamy, jest bardzo krótkie, ale niezwykle spektakularne. W jego podpisie Lubuscy Łowcy Burz postanowili zdementować wcześniejsze podejrzenia, jakoby smuga pochodziła od satelity ACS3. Warto odnotować przy tym, że jego rozmiary są o wiele mniejsze i wynoszą 20x30 cm.
Nocneniebo.pl twierdzi tymczasem, że o pomyłkę było stosunkowo łatwo, bo “zbieżność orbit była duża”. Prawdziwy eksperci nie mieli jednak żądnych wątpliwości i szybko odnotowali na polskim niebie prawdziwą sensację.
Elon Musk coraz śmielej rusza na podbój kosmosu
Rakieta ASpaceX Falcon 9 z dwoma satelitami obserwacyjnymi Maxar wystartowała w czwartek (2 maja) ze Space Launch Complex 4 East, znajdującego się w Bazie Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. SpaceX był gospodarzem webcastu na żywo, który rozpoczął się około 15 minut przed startem.
Misja Maxar 1 jest dwudziestym lotem pierwszego stopnia rakiety Falcon 9, która wcześniej wystrzeliła Crew-1, Crew-2, SXM-8, CRS-23, IXPE, Transporter-4, Transporter-5, Globalstar FM15, ISI EROS C-3, Korea 425 i dziewięć misji Starlink.
Źródło: nocneniebo.pl, devdiscourse.com