Goniec.pl
Nie żyje Stefan Bratkowski

Autorstwa Foma - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3861829

Nie żyje Stefan Bratkowski

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Nie żyje Stefan Bratkowski, pisarz, dziennikarz, publicysta prawnik i były prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Tragiczną informację o jego odejściu przekazał w niedzielę 18 kwietnia przewodniczący Platformy Obywatelskiej. W sieci pojawiły się li

- Bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Stefan Bratkowski. Dla wielu wzór dziennikarstwa. Pogodny człowiek z wyjątkowym piórem - napisał na Twitterze Borys Budka.

Nie żyje Stefan Bratkowski

Fatalną wiadomość potwierdzili inni politycy i dziennikarze. Wśród nich znaleźli się działacz opozycji demokratycznej w okresie w czasach PRL i doradca społeczny prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzysztof Król oraz redaktorzy Tomasz Lis Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Stefan Tadeusz Aleksander Bratkowski przyszedł na świat 22 listopada 1934 roku we Wrocławiu. Był prawnikiem, dziennikarzem, publicystą i pisarzem. W latach 1980-1990 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a w latach 1991-1992 był zarządcą Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”.

Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Programowej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

W 1988 roku wszedł w skład Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Uczestniczył w spotkaniach Okrągłego Stołu jako członek obrad plenarnych oraz podzespołu ds. stowarzyszeń. Rok później współorganizował „Gazetę Wyborczą”.

Był jednym ze współzałożycieli grupy Agora. Krótko pracował jako felietonista tygodnika „Computerworld”, a następnie publicysta „Rzeczpospolitej”, z którą zerwał współpracę w 2006 roku, zarzucając redaktorowi naczelnemu ingerencję w swoje teksty.

W 1991 brał udział w założeniu Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a w 2007 roku stanął na czele jej zarządu. W ostatnich latach był redaktorem niezależnego portalu publicystycznego Studio Opinii i prowadził audycję „Salon-Z boku” na antenie rozgłośni TOK FM.

W sierpniu 2011 roku tuż po obchodach trzydziestej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych Stefan Bratkowski odebrał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z rąk ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Legendarny dziennikarz był synem Rzeczypospolitej Polskiej we Wrocławiu w latach 1932-1936 i oficera wywiadu RP Janusza Bratkowskiego. Do Warszawy przeniósł się w 1936 roku. Po upadku powstania warszawskiego w 1944 roku i latach tułaczki trafił do Domu Młodzieży w Krzeszowicach.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Mazowsze: bus zderzył się z autobusem. Nie żyje jedna osoba

  • Warszawa: policja poszukuje mężczyzny. Ranił kobietę nożem

  • Warszawa: Śmiertelny wypadek w szpitalu. Pacjent wypadł z okna

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >