Goniec.pl
don-everly-nie-zyje

unsplash.com/David Tomaseti (zdjęcie ilustracyjne)

Nie żyje słynny muzyk Don Everly

22 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Rzecznik prasowy na łamach dziennika „Los Angeles Times” potwierdził, że Don Everly nie żyje. Współzałożyciel legendarnego duetu The Everly Brothers zmarł w sobotę 21 sierpnia. Dożył 84 lat. Ostatnie dni spędził w swoim domu w Nashville, w stanie Tennessee. Nie przekazano informacji dotyczących przyczyny śmierci muzyka.

Don Everly debiutował na scenie będąc nastolatkiem. Muzyka, którą tworzył, okazała się inspiracją dla takich grup jak The Beatles czy Simon and Garfunkel – duet rockowy przypomniał o zapomnianej twórczości The Everly Brothers podczas swojej trasy koncertowej na początku lat dwutysięcznych, oddając hołd ich dziełom.

wypadek zakopane

Zakopane: 19-letni kierowca wjechał w przechodnia. Jest nagranie

CZYTAJ DALEJ

Niedawno rzecznik rodziny potwierdził w rozmowie z mediami, że Doń Everly zmarł. 84-letni muzyk przebywał w swoim apartamencie w Nashville. Warto przypomnieć, że Phil Everly, z którym współtworzył duet The Everly Brothers, odszedł w styczniu 2014 roku, mając 74 lata.

Gwiazdy żegnają legendę – nie żyje Don Everly

W momencie debiutu Don Everly miał zaledwie 17 lat. W 1954 roku, gdy powstał zespół The Everly Brothers, krytycy szybko zrozumieli, że dwaj nastolatkowie staną się idolami amerykańskiej młodzieży. Połączenie rock nad rolla i country okazało się przepisem na sukces, a ich styl zainspirował wiele gwiazd.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W latach 50. i 60. scena muzyczna w Stanach Zjednoczonych zdominowana była przez weteranów, nie licząc Elvisa Presleya, który wówczas zaczynał podbijać serca publiczności. The Everly Brothers udowodnili, że nastolatkowie także mogą nagrywać wielkie przeboje, które osiągnął sukces komercyjny.

Do najchętniej słuchanych przebojów słynnego duetu należy zaliczyć takie piosenki jak „Bye Bye Love”, „Wake Up Little Susie”, „Cathy's Clown” oraz „All I Have To Do Is Dream”. The Everly Brothers byli bardzo płodnymi artystami i choć ich kariera nie ciągnęła się dekadami, grupa wydała ponad 20 albumów studyjnych.

W latach 70. duet zakończył działalność. Powodem okazały się liczne konflikty między Donem i Philem. Wreszcie panowie uznali, że czas na kariery solowe. Jednak żaden z nich nie odniósł dużego sukcesu, koncertując w pojedynkę. Na przełomie lat 80. i 90. spotykali się jeszcze, by wspólnie grać przed widownią.

Phil i Don Everly – wielcy zapomniani

Aż trudno uwierzyć w to, że Phil i Don Everly debiutowali w tym samym roku co Elvis Presley. Choć dzisiaj niewiele osób pamięta o tym duecie, natomiast piosenkarz urodzony w Tupelo został okrzyknięty Królem rock and rolla, uważa się, że The Everly Brothers mieli ogromny wkład w rozwój amerykańskiej sceny muzycznej.

Twórczością duetu inspirowali się najwięksi. Ducha The Everly Brothers czuć w muzyce tworzonej przez The Beatles, Simon nad Garfunkel, The Beach Boys, The Hollies czy też The Byrds. Część cenionych krytyków twierdzi, że to Phil i Don Everly spopularyzowali połączenie rocka i country – jeszcze przed Elvisem.

W niedzielę 22 sierpnia w mediach społecznościowych pojawiło się wiele wpisów żegnających artystę. Warto przypomnieć, że Don Everly przyszedł na świat 1 lutego 1937 w Brownie, w stanie Kentucky. Był piosenkarzem oraz gitarzystą.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Warszawska Prokuratura otrzymała zawiadomienie ws. Jarosława Kaczyńskiego

  • Anna Cieślak i Edward Miszczak wzięli ślub. Internauci skrytykowali ubiór panny młodej

  • W "Wiadomościach" pojawił się sondaż o macierzyństwie. Połączyli go ze słowami Donalda Tuska

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

mężczyzna próbował uprowadzić 5-latkę

Wiadomości

Katowice: Próbował uprowadzić 5-latkę z placu zabaw, sąd go wypuścił

Czytaj więcej >

Wiadomości

Agresor napadł na 16-latka. Nie wiedział, że to multimedalista w sztukach walki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pracownik TVP3 w obraźliwy sposób połączył wegetarianizm i homoseksualizm

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Wiadomości

TVP Info przerwała program i pokazała wystąpienie Donalda Tuska

Czytaj więcej >
Informacje

Wiadomości

Tragedia w Białym Miasteczku. TVP Info ustaliła, kim był mężczyzna, zostawił list pożegnalny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >