Goniec.pl > Wiadomości > Nie żyje Rosalynn Carter. Żona byłego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera miała 96 lat
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 20.11.2023 09:05

Nie żyje Rosalynn Carter. Żona byłego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera miała 96 lat

świeczka
Pixabay.com/Arcaion

Smutne wieści napłynęły ze Stanów Zjednoczonych. W wieku 96 lat zmarła była pierwsza dama USA Rosalynn Carter, żona 39. prezydenta tego kraju Jimmy'ego Cartera. Para zamieszkiwała Biały Dom w latach 1977-1981, a w lipcu br. świętowała 77. rocznicę ślubu. Zmarłą w pięknych słowach pożegnała nie tylko rodzina, ale i wielkie postacie ze świata polityki.

Nie żyje Rosalynn Carter

Przykrą informację o śmierci Rosalynn Carter przekazało Centrum Cartera, które poinformowało, że była pierwsza dama USA zmarła w niedzielę 19 listopada o godzinie 14:10. Żona Jimmy'ego Cartera odeszła “w spokoju i w towarzystwie rodziny” w swoim domu w Plains w stanie Georgia. W sierpniu skończyła 96 lat.

- Rosalynn była moim równym partnerem we wszystkim, co kiedykolwiek osiągnąłem. Udzieliła mi mądrych wskazówek i wsparcia, kiedy go potrzebowałem. Dopóki Rosalynn była na świecie, zawsze wiedziałem, że ktoś mnie kocha i wspiera - powiedział w tym trudnym momencie były prezydent Jimmy Carter.

Jak czytamy w mediach, Rosalynn Carter od dłuższego czasu objęta była opieką hospicyjną m.in. z powodu zdiagnozowanej demencji. W ostatnich miesiącach jej stan zdrowia uległ pogorszeniu.

Nie żyją dwie małe dziewczynki i ich matka. Policja zatrzymała ojca

Rodzina żegna była pierwszą damę USA

Rosalynn Carter dla wielu była przede wszystkim żoną 39. prezydenta USA Jimmy'ego Cartera, który swój urząd sprawował w latach 1977-1981, a w 2002 r. otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Para miała czwórkę dzieci, jedenaścioro wnucząt i czternaścioro prawnucząt. Jeden z synów, Chip Carter, w pięknych słowach pożegnał matkę.

- Oprócz tego, że była kochającą matką i niezwykłą pierwszą damą, moja mama była także wielką humanistką. Jej życie pełne służby i współczucia było przykładem dla wszystkich Amerykanów. Będzie jej bardzo brakować nie tylko naszej rodzinie, ale wielu osobom, które mają dziś lepszą opiekę psychiatryczną i dostęp do zasobów potrzebnych do opieki - stwierdził.

ZOBACZ: Coś złego dzieje się ze zdrowiem króla Karola III? Media obiegły niepokojące zdjęcia

Poza byciem pierwszą damą, Rosalynn Carter działa jednak bardzo aktywnie także na rzecz wspierania ochrony zdrowia psychicznego i praw kobiet.

nie żyje Rosalynn Carter.jpg
Flickr/Georgia Institute of Technology

Świat polityki zasmucony śmiercią Rosalynn Carter

Informacja o śmierci Rosalynn Carter zasmuciła wiele osób, w tym również wielkie postacie amerykańskiej polityki. Publiczne kondolencje złożył m.in. obecny prezydent USA Joe Biden.

- Pierwsza dama Rosalynn Carter poszła własną ścieżką, inspirując po drodze naród i świat. W imieniu wdzięcznego narodu przesyłamy wyrazy miłości całej rodzinie Carterów i niezliczonym osobom, których życie stało się lepsze, pełniejsze i jaśniejsze dzięki Rosalynn Carter - napisał na platformie X.

Żal i smutek wyraziła też była pierwsza para USA, Barack i Michelle Obama.

Źródło: X, WP

Tagi: USA Nie żyje