Goniec.pl
Nie żyje Mirosław Handke

facebook.com Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Nie żyje Mirosław Handke, były minister edukacji

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Jak podaje RMF24, nie żyje Mirosław Handke. Informację potwierdziła w rozmowie z TVP Info rzeczniczka Akademii Górniczo-Hutniczej. Odszedł w wieku 75 lat. Zajmował stanowisko ministra edukacji w rządzie Jerzego Buzka. Nie wiadomo, co mogło być przy

Tragiczne informacje właśnie obiegły media. Były minister edukacji może być doskonale znany wielu osobom - to za urzędowania Mirosława Handke miała miejsce wielka reforma edukacyjna, w 1999 roku powstały gimnazja.

Nie żyje Mirosław Handke

Mirosław Handke był nie tylko politykiem, ale także naukowcem. Pełnił funkcję rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, napisał też ok. 100 prac na temat fizykochemii krzemianów i spektroskopii oscylacyjnej.

W latach 80. zaczął swoją przygodę z polityką. Aktywnie działał w opozycji, a potem został przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w AGH. Mirosław Handke został ministrem edukacji w 1997 roku. Stanowisko zajmował do 2000 roku. Rok wcześniej przygotował plany ogromnej reformy, przez którą we wszystkich szkołach pojawiły się gimnazja.

Wtedy też wprowadzono egzaminy zewnętrzne po ukończeniu odpowiednio 6. klasy szkoły podstawowej oraz 3. klasy gimnazjum. Został również współtwórcą projektu zupełnie nowych egzaminów maturalnych.

Zanim mianowano go na ministra edukacji, od 1993 do 1997 roku pracował jako rektor AGH w Krakowie. Wcześniej ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym na Uniwersytecie Jagiellońskim, potem kontynuował naukę na AGH, z którą był związany już do końca.

Zanim został rektorem, nadano mu tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1993 roku został mianowany tytułem profesora nauk chemicznych. Był również kierownikiem Zakładu Chemii Krzemianów.

Za swoje działania były minister edukacji został wyróżniony przez Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudę. Został odznaczony kolejno Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2011 roku podczas przyjmowania orderu z rąk Katarzyny Hall doszło do wpadki. Gdy odznaczenie znalazło się już w klapie marynarki, Mirosław Handke powiedział, że jest zaskoczony i odpiął order. Został także honorowym obywatelem Jarosławia.

Nie wiadomo, czy Mirosław Handke poważnie chorował przed śmiercią. W najbliższym czasie możemy też spodziewać się informacji o ceremonii pogrzebowej.

[EMBED-564]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ewa Krawczyk na cmentarzu. Poruszające nagranie dziennikarza WP

  • Minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach

  • W oknie domu Kaczyńskiego pojawiła się nagroda

Klaudia Bochenek

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Huk pod Kancelarią Premiera. Mogło dojść do próby samobójczej, mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >
samolot

Wiadomości

Awaryjne lądowanie polskiego samolotu w Addis Abebie. Doszło do zapłonu, relacja pasażerki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolny Śląsk: Pożar nielegalnego składowiska odpadów. Ryzyko niebezpieczeństwa dla mieszkańców

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Nie żyje 16-letnia Wiktoria. Media donoszą, że była Polką

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sejm uchwalił ustawę uszczelniającą handel w niedzielę

Czytaj więcej >