Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje kard. Karl-Josef Rauber. Był zasłużonym watykańskim dyplomatą
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 27.03.2023 15:51

Nie żyje kard. Karl-Josef Rauber. Był zasłużonym watykańskim dyplomatą

None
Iberion

Nie żyje niemiecki kardynał Karl-Josef Rauber, który jako nuncjusz pomagał papieżowi w miejscach konfliktu i trudności. Godność kardynalską otrzymał w 2015 roku od Franciszka, jednak w związku z tym, że ukończył już 80 lat, nie miał możliwości brać udziału w ewentualnym konklawe. 11 kwietnia skończyłby 89 lat.

Zmarł niemiecki kardynał Karl-Josef Rauber

Wczoraj (26.03) w Rottenburgu w Niemczech w wieku niespełna 89 lat zmarł emerytowany rektor Papieskiej Akademii Kościelnej, kardynał Karl-Josef Rauber. W 2009 roku przeszedł na emeryturę i od tego czasu wykonywał posługę w Niemczech.

Studiował teologię i filozofię na uniwersytecie w Moguncji, a święcenia kapłańskie przyjął w 1959 roku. W 1962 wyjechał do Rzymu, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i wstąpił na Papieską Akademię Kościelną, przygotowującą dyplomatów watykańskich.

Teściowa za wszelką cenę chciała zniszczyć jej ślub. Niemożliwe, co zaproponowała

Był nunjuszem apostolskim w wielu państwach

Kard. Rauber mógł się poszczycić bogatą karierą dyplomatyczną. Od 2 poł. lat 70. pracował w nuncjaturach apostolskich w Belgii, Grecji i Ugandzie. W latach 1990-93 był rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej, a następnie nuncjuszem w Szwajcarii, Liechtensteinie, na Węgrzech, w Mołdawii, Belgii i Luksemburgu.

Zaangażowanie dyplomatyczne duchownego nie było wolne od trudności. W Ugandzie piastował swój urząd, kiedy wybuchła epidemia AIDS. W Szwajcarii pomagał łagodzić napięcia związane z diecezją Chur i biskupem Wolfgangiem Haasem. Na Węgrzech z kolei był odpowiedzialny za proces ożywienia stosunków między państwem a Kościołem po zakończeniu epoki komunistycznej. 

Do godności kardynalskiej został wyniesiony przez papieża Franciszka

Został wyniesiony przez Franciszka do godności kardynalskiej w 2015 roku, jednak został kardynałem nie-elektorem, ponieważ miał ponad 80 lat. W kwietniu 2017 został mianowany przez papieża specjalnym wysłannikiem na 375. rocznicę założenia sanktuarium Kevelaer w Nadrenii. 

Kardynał Rauber mówił w 5 językach: francuskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim i włoskim. Po jego śmierci Kolegium kardynalskie liczy 222 członków, w tym 123 elektorów.

Źródło: deon.pl