Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje Halina Bortnowska. Współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 19.06.2024 21:10

Nie żyje Halina Bortnowska. Współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

świeczka
fot. Pixabay/_Alicja_

Smutne informacje napłynęły w środę 19 czerwca. Zmarła filozofka i teolożka Halina Bortnowska. Publicystka odeszła w wieku 92 lat. Była m.in. współzałożycielką i wieloletnią przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Zawsze stawała po stronie mniejszości i ludzi, o których system zapomina - wspomina zmarłą szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar.

Nie żyje Halina Bortnowska

Smutną informację w środę 19 czerwca przekazała w mediach społecznościowych Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W wieku 92 lat odeszła Halina Bortnowska-Dąbrowska, członkini Komitetu Helsińskiego w Polsce, współzałożycielka i wieloletnia przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Bortnowska była również filozofką i teolożką, uczestniczką ruchu ekumenicznego. Publikowała na łamach redakcji "Tygodnika Powszechnego".

Nasza mentorka, sojuszniczka i przede wszystkim wspaniała przyjaciółka. Wychowawczyni młodych dziennikarzy i działaczy na rzecz praw człowieka - czytamy na profilu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Natalia nie żyje. Policja: Podejrzewamy, że mąż nie mówił prawdy

Halina Bortnowska współtworzyła Helsińską Fundację Praw Człowieka

Halina Bortnowska w 1986 roku została członkinią Komitetu Helsińskiego w Polsce. Była współzałożycielką Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a także Stowarzyszenia Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita" oraz członkinią Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

ZOBACZ: Pilny alert RCB. Polacy muszą być gotowi, możliwe przerwy w dostawie prądu

Dla nas, osób związanych z Komitetem Helsińskim, jak i Helsińską Fundacją Praw Człowieka, była szczególną osobą. Była z nami zawsze, gdy Jej potrzebowaliśmy. Jej wiedza i doświadczenie stanowiły dla nas ogromne wsparcie. Tracimy bardzo dobrą Przyjaciółkę. Łączymy się w bólu z Jej bliskimi - przekazali w mediach społecznościowych przyjaciele z Komitetu Helsińskiego w Polsce i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Nie żyje Halina Bortnowska. "Żegnaj nauczycielko"

Halina Bortnowska publikowała m.in. na łamach "Tygodnika Powszechnego", "Gazety Wyborczej" czy "Znaku".

W 2001 r. Bortnowska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 r. otrzymała odznaczenie Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. 12 stycznia 2016 r. Halina Bortnowska została doceniona odznaką za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka.

Halinę Bortnowską w poruszającym wpisie wspomniał dziś również w mediach społecznościowych Prokurator Generalny Adam Bodnar.

Kolejna smutna wiadomość, w tak krótkim czasie. Odeszła Halina Bortnowska - filozofka i publicystka, działaczka opozycji demokratycznej w czasach PRL, współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, związana także z innymi organizacjami pozarządowymi. Myślała o innych. Zawsze stawała po stronie mniejszości i ludzi, o których system zapomina. Była dla nas wielkim autorytetem. Żegnaj, nauczycielko - napisał.