Goniec.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nie przypilnujesz terminu, stracisz 500 plus. Rusza nabór wniosków o wypłaty na nowy okres rozliczeniowy

29 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Uwaga rodzice i opiekunowie dzieci! Od środy 1 lutego można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Aby nie stracić żadnej wypłaty, konieczne jest wyrobienie się z formalnościami do 30 kwietnia. Ministerstwo rodziny i polityki społecznej radzi jednak, by nie zwlekać do ostatniej chwili.

Nowy nabór wniosków o wypłatę 500 plus

Choć czasu wydaje się być wiele, tak naprawdę na złożenie wniosku o wypłatę 500 plus w nowym okresie rozliczeniowym mamy tylko trzy miesiące. Tylko, bowiem dla odkładających wszystkie niemiłe biurokratyczne sprawy na wieczne nigdy, i tak może to być zbyt mało.

Co roku wiele osób nie wyrabia się w terminie, zapomina o dopełnieniu formalności lub żyje w przekonaniu, że 500 plus należy się z automatu. To błędne myślenie, bo w przypadku tego programu konieczna jest inicjatywa potencjalnego beneficjenta.

Zapomnisz dopełnić formalności, stracisz pieniądze

Jak przypomina ministerstwo rodziny i polityki społecznej, nowy nabór rozpoczyna się już w najbliższą środę (1 lutego) i potrwa do 30 kwietnia. Pieniądze wypłacane we właściwym dla niego okresie rozliczeniowym trafiać będą natomiast na konta rodziców i opiekunów dzieci od 1 czerwca br. do 31 maja 2024 r.

- Przypominam, że już od najbliższej środy można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Zachęcam wszystkich rodziców, żeby nie odkładali tego na ostatnią chwilę. Złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń - podkreśla minister Marlena Maląg.

Wszyscy, którzy spóźnią się ze złożeniem wniosku, muszą liczyć się z lukami w wypłacie i idącymi za tym stratami, ponieważ niewypłaconych pieniędzy nie będzie można już odzyskać.

Kto i jak może ubiegać się o 500 plus?

Wnioski o wypłatę 500 plus można składać na trzy sposoby: poprzez portal [email protected] Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, bankowość elektroniczną i PUE ZUS. Ponadto, możliwe będzie też załatwienie formalności za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS.

500 złotych przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia i nie jest uzależnione od dochodów rodzica. Ubiegać się o nie mogą zamieszkali w Polsce na stałe obywatele UE oraz pozostali cudzoziemcy, którzy mają zalegalizowany pobyt w Polsce z dostępem do rynku pracy.

Po wybuchu wojny w Ukrainie MRPiPS umożliwiło też wypłatę 500 plus obywatelom tego kraju przybyłym do nas po 23 lutego 2022 r. i posiadającym legalny pobyt w Polsce uzyskany na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wniosek może zostać złożony w języku ukraińskim przez PUE ZUS, portal [email protected] lub bankowość elektroniczną.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Waloryzacja emerytur. Ministerstwo podało konkretny termin. Szykuje się rekordowa podwyżka

  • Ogromna liczba Polaków chce całkowitej likwidacji 500 plus. Sondaż nie pozostawia złudzeń

  • Wiemy, jaką najwyższą emeryturę wypłaca ZUS. Wielu chciałoby tyle zarabiać

Źródło: Goniec.pl, se.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc.

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Pokazał zdjęcie śniadania w polskim szpitalu i się zaczęło. Internauci nie mogli się powstrzymać
Czytaj więcej >

Polska

Fryzjerka otrzymała 304 tys. zł zasiłku. ZUS chciał ją pozbawić tej kwoty, ale przedsiębiorczyni wygrała w sądzie
Czytaj więcej >

Polska

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przed nami dynamiczne dni w pogodzie. Najpierw burze, później eksplozja ciepła
Czytaj więcej >

Wiadomości

Bydgoszcz. Zaginęła 17-letnia Wiktoria Obrembska. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zielona Góra. Dramatyczne znalezisko koło szpitala. Nie żyje 41-letni pacjent
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]