Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > GIS pilnie ostrzega. Biedronka i Lidl usuwają te produkty. Od razu trzeba je wyrzucić lub zwrócić
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 25.01.2023 10:45

GIS pilnie ostrzega. Biedronka i Lidl usuwają te produkty. Od razu trzeba je wyrzucić lub zwrócić

zakupy
Piotr Molecki/East News

Robisz zakupy w Biedronce, Lidlu, Żabce, czy też innych sklepach? Te produkty omijać należy szerokim łukiem. Krajowi potentaci podjęli decyzję o wycofaniu ich ze sprzedaży. Przyczyną m.in. możliwość obecności fragmentów metalu w sprzedawanym towarze. Wywal je natychmiast lub zażądaj zwrotu pieniędzy. Które produkty wycofano?

Lidl oraz Biedronka wycofują te produkty ze sprzedaży

Badania, przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykazały, że w pieczywie żytnim chrupkim PANO stwierdzono podwyższony poziom akryloamidu w sprzedawanej w Biedronkach partii 07.2023/ 22AM2OK2.

Dokonując ocen ryzyka, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy uznał, że spożycie produktów zawierających akryloamid na poziomach określonych w badaniach może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta. Producent podjął już działania naprawcze celem obniżenia zwartości akryloamidu w pieczywie chrupkim.

Lidl natomiast zdecydował o wycofaniu produktu Sol&Mar, Połówki migdałów blanszowane, smażone z cukrem, miodem i solą, 150 g, zważywszy na informację otrzymaną od hiszpańskiego producenta Borges Agricultural & Industrial Nuts SA o możliwej obecności metalowego ciała obcego w produkcie.

Po wydaniu decyzji przez GIS sklepy usuwają produkty z półek a konsumenci, którzy taki produkt kupili mają prawo do zwrotu. Producenci ostrzegają też kupujących przed spożywaniem wskazanych produktów o oznaczonych partiach.

Produkty, z których zrezygnowały inne znane sklepy

Firma Decathlon, poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży partii 03/02/2023 napojów izotonicznych marki APTONIA ze względu na możliwe zmiany smaku i zapachu. Dotyczyć to będzie produktu, który został wprowadzony do obrotu w Polsce od 12.08.2022 do 30.09.2022 włącznie.

Carrefour oznajmił natomiast o wstrzymaniu sprzedaży łososia atlantyckiego wędzonego na zimno we wszystkich sklepach i magazynach. Bazując na badaniach przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną, stwierdzono ponadnormatywną liczbę bakterii Listeria monocytogenes w partii produktu o numerze L39321. Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może spowodować chorobę zwaną listeriozą.

Określony produkt usunęła ze swoich sklepów również Ikea. Chodzi o partię L2140 ciasta mrożonego "Daim Swedish almond cake with chocolate and crunchy caramel", 400 g, ze względu na ryzyko obecności fragmentów metalu w produkcie. Szwedzka firma poinformowała klientów o możliwości zwrócenia zakupionego towaru ze wskazanej partii w celu zwrotu poniesionych kosztów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: dzienniklodzki.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi: Lidl Biedronka