Goniec.pl

Pixabay.com Squirrel_photos

GIS ostrzega. Ryż z kurczakiem z Decathlonu może szkodzić zdrowiu

21 Października 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował kolejny komunikat w sprawie niebezpiecznej żywności. Tym razem niezdatne do spożycia okazało się danie liofilizowane z ryżem i kurczakiem. Decathlon już rozpoczął procedurę wycofywania wadliwego produktu ze sklepów.

Ostrzeżenie dotyczy tylko jednej partii dania. Mimo tego GIS apeluje o ostrożność i zapewnia, że monitoruje działania podejmowane przez spółkę.

Ryż z kurczakiem nie nadaje się do spożycia. GIS alarmuje

GIS dba o bezpieczeństwo konsumentów, publikując ostrzeżenia na oficjalnej stronie internetowej. W tym miesiącu zamieścił już sześć wpisów dotyczących niebezpiecznej żywności.

Tym razem zagrożenie czyha na osoby, które zakupiły jedną partię dania liofilizowanego “Trekking ryż z kurczakiem curry bez glutenu”. Wadliwy produkt jest opatrzony numerem 16621003 i datą minimalnej trwałości 15.06.2024.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Za dystrybucję tego dania odpowiada Decathlon Sp. z.o.o. Produkt pochodzi z Francji, ale jest dostępny w polskich sklepach Decathlon.

Danie, które szkodzi zdrowiu. Klienci mogą liczyć na zwrot pieniędzy

GIS został poinformowany, że w ryżu z kurczakiem curry wykryto tlenek etylenu przekraczający dopuszczalny limit. Ta substancja ma działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Jest toksyczna i szkodzi zdrowiu.

W związku z tym Unia Europejska zabroniła stosowania tlenku etylenu w żywności. Mimo tego GIS dość często otrzymuje informacje o obecności tej substancji w żywności. Najczęściej pojawia się w mięsie, lodach i przyprawach (np. kurkumie).

Decathlon zapewnia w oficjalnym komunikacie, że wadliwa partia dania jest już wycofywana z obrotu handlowego. Jednak część produktów została sprzedana jeszcze przed otrzymaniem informacji o nieprawidłowym składzie (w okresie od 28 czerwca do 16 sierpnia 2021 r.).

W związku z tym każdy, kto zakupił wadliwą partię może ją zwrócić w dowolnej placówce sieci Decathlon. Sklep zwróci pieniądze poszkodowanym klientom.

GIS przygląda się działaniom podejmowanym przez spółkę i apeluje do klientów. Danie z tlenkiem etylenu nie nadaje się do spożycia.

Konsekwencje zatrucia tą substancją mogą być poważne. Europejska Agencja Chemikaliów wskazuje, że tlenek etylenu może uszkadzać narządy i podrażniać drogi oddechowe. Niekiedy wywołuje także nowotwory i wady genetyczne.

Zobacz też

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] pl źródło: GIS, Decathlon

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Tomasz Komenda znów stanie przed sądem. Byli pracodawcy mężczyźni niespodziewanie zabrali głos
Czytaj więcej >

Wiadomości

Panna młoda zobaczyła prezent ślubny od rodziców i zdębiała. Internauci nie kryli oburzenia
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zabawa w lesie zakończyła się dramatem, na miejscu wszystkie służby. Lądował śmigłowiec LPR
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lidl oszalał i zdeklasował konkurencję, zacznie się już czwartek. Polacy będą szturmować sklepy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja z całej Polski szuka tej kobiety. Oburzające, czego się dopuściła, haniebny czyn
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wójt ufundował baner z Janem Pawłem II, wydał oficjalne oświadczenie. "Moralny obowiązek"
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]