Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nie dostarczysz tego wniosku, ZUS wstrzyma wypłatę pieniędzy. Trzeba pamiętać o ważnej zmianie
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 08.03.2023 14:33

Nie dostarczysz tego wniosku, ZUS wstrzyma wypłatę pieniędzy. Trzeba pamiętać o ważnej zmianie

None

- Skany były akceptowane tylko podczas pandemii - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnosząc się do przyznawania zasiłku opiekuńczego. W swoim komunikacie ZUS przestrzegł, iż obecnie zeskanowany wniosek, który pracodawca wysłał drogą elektroniczną, nie jest już podstawą do wypłaty. Najlepszą drogą będzie zatem osobiste stawiennictwo w ZUS lub skorzystanie z PUE.

ZUS. Zasiłek opiekuńczy. Ważna zmiana w składaniu wniosków

W wydanym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych odniósł się do napływających ze strony pracodawców skanów wniosków dotyczących przyznania zasiłku opiekuńczego. Jak przekazali urzędnicy ZUS, taka droga składania dokumentów była wyjątkiem i wynikała z trudnej sytuacji pandemicznej COVID-19. 

Wtedy też pracodawca w imieniu swojego ubezpieczonego pracownika do zaświadczenia płatnika składek Z-3/Z-3a mógł dołączyć skan wniosku o zasiłek opiekuńczy Z-15A/Z-15B, który poświadczał zgodność z oryginalnym fizycznym dokumentem. 

Jak przekazują urzędnicy ZUS-u, rozwiązanie to było jedynie tymczasowe i obecnie nie jest już uznawane. Oznacza to, iż osoba składająca wniosek o zasiłek opiekuńczy winna osobiście dostarczyć do placówki ZUS oryginał z podpisanym dokumentem Z-15A/Z-15B lub wypełnić go poprzez platformę PUE. 

 

Sensacja w Biedronce. Spojrzysz na paragon i będziesz zaskoczony, wydasz grosze

"Uniknięcie długiego czekania"

Rozwiązanie to pozwoli w szczególności skrócić okres oczekiwania na wypłatę świadczenia. Jak podkreśliła Iwona Kowalska-Matis, pełniąca obowiązki regionalnego rzecznika prasowego ZUS, sytuacja, w której wnioskujący pracodawcy w dalszym ciągu przysyłają skany wniosków, wydłuża proces przyznania zasiłku. 

Urzędnicy muszą bowiem wysyłać informację zwrotną o konieczności dostarczenia oryginału, w wyniku czego ubezpieczony dłużej czeka na zasiłek. Co ważne, osobiste dostarczenie dokumentu nie jest jedyną możliwą drogą, jaką oferuje ZUS. Wniosek można bowiem wysłać tradycyjną pocztą lub za pośrednictwem platformy PUE. 

I to właśnie do korzystania z tej ostatniej drogi namawiają przedstawiciele ZUS-u. wystarczy bowiem wejść w odpowiednią zakładkę i wyszukać wniosku Z-15A/Z-15B, a następnie po jego wypełnieniu wysłać go, wybierając jedną z możliwości podpisu, np. kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. 

ZUS. Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, które jest obowiązkowe dla wszystkich zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Podatnicy zatrudnieni na umowę zlecenie lub prowadzący własną działalność gospodarczą nie są zobligowani do takiego ubezpieczenia. 

Jest jednak ono podstawą do wypłacenia zasiłku opiekuńczego, który można otrzymać w sytuacji choroby lub sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, np. dzieckiem, małżonkiem, rodzicem, bratem czy teściową. Wówczas ZUS wypłaci środki za okres opieki. 

Z zasiłku opiekuńczego można skorzystać niezależnie od okresu ubezpieczenia, co oznacza, iż nawet chwilę po podjęciu pracy w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny można ubiegać się o wypłatę środków.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL

Źródło: stqrefabiznesu.pl/radiozet.pl