Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nawet pół metra śniegu. Nowa prognoza pogody nie pozostawia złudzeń
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 30.11.2023 16:02

Nawet pół metra śniegu. Nowa prognoza pogody nie pozostawia złudzeń

Zima
Marek BAZAK/East News

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informował, że w czwartek nad ranem w Dolinie Pięciu Stawów leżał ponad metr śniegu. Synoptycy przewidują, że najbliższe dni w całej Polsce mogą być bardzo śnieżne. W weekend spodziewane są intensywne opady białego puchu. Zima atakuje na całego.

Zima w Polsce zagościła na dobre

Już wkrótce niemal w całym kraju odczuwalne będą intensywne opady śniegu. W związku z tym warunki na drogach będą bardzo wymagające nie tylko z powodu opadów, ale także gołoledzi. IMGW w najbliższych dniach planuje wydać alerty pogodowe dla wielu regionów. Będzie bardzo śnieżnie.

1 grudnia w piątek oficjalnie rozpoczyna się zima meteorologiczna, która patrząc na warunki atmosferyczne za naszymi oknami – przychodzi w samą porę. Już teraz na Kasprowym Wierchu leży prawie 80 centymetrów śniegu, a w Elblągu 29 centymetrów. W najbliższy weekend śnieg spadnie w znacznej części Polski, w niektórych regionach mogą pojawić się wręcz śnieżyce.

Nie żyje 14-latka z Andrychowa. Wyziębione dziecko przez kilka godzin mijali przechodnie

Zima w Polsce. W weekend spodziewane śnieżyce

- W weekend mają pojawić się śnieżyce. W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych najsilniejsze opady śniegu mają wystąpić w sobotę po południu i w nocy z soboty na niedzielę w pasie od Śląska, przez Małopolskę, Podkarpacie, Kielecczyznę, po Lubelszczyznę - informuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Według wstępnych prognoz, w sobotę wieczorem w Karpatach spadnie nawet do 50 cm śniegu. W centrum kraju powinniśmy spodziewać się jednak łagodniejszej pokrywy śnieżnej, do 5 cm.

IMGW planuje wydanie ostrzeżeń pogodowych pierwszego stopnia dotyczących intensywnych opadów śniegu już w piątek nad ranem, dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, północnej części małopolskiego oraz podkarpackiego, a także południowej części woj. lubelskiego.

IMGW wydaje alerty. W weekend uwaga na śnieżyce

Z kolei w sobotę 2 grudnia alerty pierwszego stopnia w związku z intensywnymi opadami śniegu mogą zostać wydane dla województw: zachodniopomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, podlaskiego, południową część łódzkiego oraz północno-zachodnią część świętokrzyskiego.

Według IMGW, w województwie świętokrzyskim, a także w północnej części podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne. Zima zaatakuje na całego.

Uwaga kierowcy. Na drogach panować będą bardzo niebezpieczne warunki w związku z występującą gołoledzią. Mogą pojawić się głównie w nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę. Marznące opady spodziewane na południu województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego oraz oblodzenia w części województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.

- W najbliższych dniach niebezpieczna pogoda zwłaszcza na południu kraju
Wszystko za sprawą niżu znad Alp o nazwie Robin. Spodziewamy się intensywnych opadów śniegu, nawet do ponad 30 cm przez cały weekend - zwłaszcza w pasie od Małopolski po Lubelszczyznę - informuje IMGW.

Źródło: IMGW/TVN Meteo