Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nawet 324,39 zł dodatku do emerytury bez względu na wiek. Te osoby nie muszą składać wniosku
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 22.05.2024 10:40

Nawet 324,39 zł dodatku do emerytury bez względu na wiek. Te osoby nie muszą składać wniosku

Pieniądze
fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie przysługujące emerytom bez względu na wiek, jednak po ukończeniu 75. roku życia, nie trzeba nawet składać wniosku o jego przyznanie. Kwota dodatku to obecnie 324,39 zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie wypłacać tę sumę razem z emeryturą, o ile spełni się jeden warunek. 

Nawet 324,39 zł dodatku do emerytury. Są pewne warunki

Niezależnie od wieku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca tak zwany dodatek pielęgnacyjny osobom z niezdolnością lub częściową niezdolnością do samodzielnego życia. 

By taki dodatek został przyznany, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Po ukończeniu 75. roku życia przysługuje on natomiast wszystkim emerytom i to bez konieczności składania dokumentów. Od marca bieżącego roku dodatek pielęgnacyjny wynosi 324,39 zł. 

Kto nie może liczyć na dodatek pielęgnacyjny?

W wyjątkowej sytuacji znajdują się osoby, które spełniają jeden z powyższych warunków do przyznania dodatku, jednak przebywają w specjalnym zakładzie

Chodzi o placówkę opiekuńczo-leczniczą lub pielęgnacyjno-opiekuńczą. Jeśli spędzają w takim miejscu więcej czasu niż 2 tygodnie w miesiącu, wówczas nie mogą liczyć na przyznanie dodatku. 

Wystarczy złożyć prosty wniosek

Osoby, które pobierają emeryturę oraz dotknięte są niezdolnością lub częściową niezdolnością do samodzielnego życia, lecz nie ukończyły 75. roku życia, muszą złożyć do ZUS-u wniosek o przyznanie dodatku. 

Należy też do niego załączyć zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że dodatku pielęgnacyjnego nie otrzymają osoby, które nie mają prawa do renty lub emerytury oraz nie pobierają któregoś z tych świadczeń. 

 

Źródło: Interia