NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nawet 10 tys. złotych. Warto się spieszyć, wnioski tylko do końca września
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 23.09.2023 18:16

Nawet 10 tys. złotych. Warto się spieszyć, wnioski tylko do końca września

gotówka
Marek BAZAK/East News

Możesz otrzymać nawet od 8 do 10 tys. złotych dofinansowania. Choć niewielu o tym wie, warto zaznajomić się z zasadami i regułami. Zdradzamy, komu mogą przysługiwać takie pieniądze i jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać. Jedno jest pewne, warto się spieszyć, bowiem wnioski można składać tylko do końca września.

Dofinansowanie nawet do 10 tysięcy. Wnioski tylko do końca września

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że tylko do końca września 2023 koła gospodyń wiejskich mogą wnioskować o przyznanie środków na działalność statutową. Takie wnioski można składać w biurach powiatowych ARiMR, właściwych ze względu na siedzibę kół.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaznacza jednak, że pula środków przeznaczonych na dofinansowanie może skończyć się wcześniej, dlatego warto się spieszyć. Na dzień dzisiejszy złożono 12,6 tys. wniosków na kwotę 107 mln złotych. ARiMR wypłacanie środków rozpoczęła pod koniec kwietnia. Jak do tej pory ponad 12 tys. kół gospodyń otrzymało 103,3 mln zł.

Skandal z udziałem księży. Biskup napisał list: "My, kapłani czujemy się zbici"

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dodatkowe pieniądze i wsparcie finansowe swojej działalności mogą ubiegać się koła gospodyń wiejskich, które są wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak zaznacza AGiMR, wsparcie pieniężne uzyskają wyłącznie te organizacje, które posiadają numer identyfikacyjny. Numer można uzyskać, składając uprzednio odpowiedni wniosek do biura agencji. Koła Gospodyń Wiejskich, które już wcześniej korzystały z dofinansowania, nie muszą spełniać tego warunku.

Dokumenty można składać na cztery sposoby

Odpowiednie dokumenty, niezbędne do otrzymania środków pieniężnych można składać na cztery sposoby: 

  • bezpośrednio w placówce, 
  • za pomocą platformy ePUAP, 
  • przez usługę mObywatel na stronie gov.pl, 
  • wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej.

W 2023 roku na dotacje dla kół gospodyń wiejskich przeznaczono 120 mln złotych. Kwota, jaką otrzymują poszczególne koła, zależy od ich wielkości. Te o wielkości do 30 osób mogą otrzymać 8 tysięcy, z kolei koła liczące od 31 do 75 osób otrzymają 9 tys. złotych, a większe nawet 10 tys. złotych.