Konferencja prasowa rządu Żródło: youtube.com Onet News

Konferencja szefa KPRM ws. szczepień

26 Kwiecień 2021 Klaudia BochenekKlaudia Bochenek

Nagła konferencja szefa KPRM Michała Dworczyka. Ogłosił zmiany, które wejdą w życie 4 maja - dotyczą one szczepionek. Będzie możliwe, aby ruszyły szczepienia w zakładach pracy. Przekazał też informacje dotyczące opóźnień w dostawach szczepionek.

Dzisiejsza konferencja szefa KPRM dotyczy szczepionek. Przedsiębiorców i pracowników czekają kolejne zmiany. Jeszcze w maju, przy dobrych okolicznościach, będzie możliwe uruchomienie szczepień w miejscach pracy.

Od 4 maja rusza rejestracja dla przedsiębiorców

- Planujemy szczepienia w zakładach pracy, od 4 maja ruszy rejestracja dla przedsiębiorców, którzy chcą się włączyć - tłumaczy Michał Dworczyk.

- Będzie decydowała kolejność zgłoszeń, nie jesteśmy w stanie precyzyjnie powiedzieć, że pilotaż szczepień w zakładach pracy zaczniemy 15 maja, musimy poczekać, aż unormuje się sytuacja z dostawami - poinformował szef KPRM.

Michał Dworczyk jest pełen nadziei, że szczepienia ruszą jeszcze w maju. Zaznaczył, że pracodawca będzie musiał zebrać 300 pracowników chętnych do zaszczepienia lub pracowników i ich rodzin.

Od dziś wchodzą w życie nowe obostrzeniaOd dziś wchodzą w życie nowe obostrzeniaCzytaj dalej

Szef KPRM przekazał też, że aktualnie tempo szczepień jest na poziomie 200 tys. dawek dziennie. Przekroczono już 10 mln szczepień. Jednak opóźnienia w dostawach szczepionek mogą przełożyć się na tempo.

- Jest szereg miejsc w Polsce, gdzie nie ma tylu punktów szczepień i trzeba czekać na szczepienie trzy tygodnie - powiedział Michał Dworczyk. Dobrą informacją jest jednak to, że w miarę potrzeb są uruchamiane kolejne punkty. Niektórzy samorządowcy bywają niezadowoleni z tempa szczepień, jednak szef KRPM poprosił o zrozumienie.

- Mamy raczej obiecujące deklaracje od dostawców na początek maja, będziemy informować na bieżąco, spekulacje na ten temat tylko rozgrzewają emocje - ocenił Michał Dworczyk. Jest zdeterminowany, aby do końca czerwca podano 20 mln dawek szczepionek.

Mimo opóźnień w dostawach nie przesuną się rejestracje na szczepienia dla kolejnych roczników oraz wydawanie e-skierowań, które każdy chętny otrzyma 9 maja. Warto jednak kontaktować się z punktami szczepień, ponieważ można skorzystać z niewykorzystanych dawek. Niestawialność na termin w kwietniu wynosiła 1,5%.

Ważną informacją jest też to, że w środę o 10:00 odbędzie się spotkanie zespołu rządowego. Tego samego dnia poznamy kolejne decyzje w temacie odmrażania gospodarki. Rząd przekaże wytyczne, które będą obowiązywać od 4 maja.

W połowie maja rusza akcja profrekwencyjna dotycząca szczepień. Michał Dworczyk zaznaczył, że wśród młodych osób zainteresowanie w tym temacie jest mniejsze.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Następny artykuł