Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > MSZ: W poniedziałek odbędzie się spotkanie z niemieckimi parlamentarzystami ws. reparacji dla Polski
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 21.05.2023 17:07

MSZ: W poniedziałek odbędzie się spotkanie z niemieckimi parlamentarzystami ws. reparacji dla Polski

Rozmowy polsko-niemieckie
Wojciech Olkusnik/East News

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk przekazał, że jutro (22.05) odbędę spotkanie z parlamentarzystami niemieckimi, na którym poruszona zostanie kwestia odszkodowań dla Polski. Dodał, że w Niemczech rozpocznie się również akcja informacyjna, traktująca m.in. o stratach wojennych Polski

Jutro odbędzie się spotkanie z Niemcami ws. reparacji

W sobotę (20.05) podczas konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk poinformował, że odbędzie spotkanie z parlamentarzystami niemieckimi zarówno z obozu rządzącego, jak i opozycyjnymi w kwestii odszkodowań dla Polski oraz rabunku i zniszczeń, których Niemcy dokonali podczas II wojny światowej. Jak podkreślił, spotkanie odbędzie się dzięki skarbnikowi niemieckiej partii SPD Dietmarowi Nietrowi, z którym spotkał się dwa miesiące wcześniej.

- Podjęliśmy wówczas takie zobowiązanie, że zorganizujemy spotkanie moje z parlamentarzystami zarówno z partii rządzących, jak i opozycyjnych i rzeczywiście uzgodniliśmy ten termin na 22 maja […]. To spotkanie po prostu jest wynikiem naszych uzgodnień, więc zakładam, że jest po stronie niemieckiej pewnego rodzaju wola współpracy, wysłuchania się w argumenty - ocenił wiceminister.

W poniedziałek do Biedronki ustawią się kolejki. Kultowy produkt znowu w sprzedaży

Zostanie poruszona szeroka gama tematów

Mularczyk przekazał, że oprócz kwestii odszkodowań, poruszane będą również inne tematy, np. brak upamiętnień pomordowanych Polaków w Berlinie, nierównowaga w finansowaniu nauki języka polskiego, przejawy dyskryminacji wobec obywateli polskich oraz niepokojące zjawiska związane z promowaniem faszyzmu czy nazizmu w niektórych niemieckich środowiskach.

- Nie ma naszej zgodny na prezentowanie historii II Wojny Światowej, polskich ofiar i tragedii jaka Polskę dotknęła w fałszywym świetle, w fałszywym zwierciadle - podkreślił wiceminister.

Polska rozpoczyna akcję informacyjną w Niemczech

Wiceszef MSZ dodał, strona polska zainicjuje również akcję informacyjną w Niemczech poruszającą m.in. temat strat wojennych, które poniosła Polska.

- Rozpoczynamy szeroką akcję informacyjną na terenie Niemiec. Wydrukowaliśmy raporty w języku niemieckim i te raporty będą kolportowane do wszystkich niemieckich parlamentarzystów, do Bundestagu, do Bundesratu, również do przedstawicieli rządu Niemiec, do czołowych think tanków, do mediów niemieckich, do rządów landowych - przekazał.

Źródło: Konferencja prasowa Arkadiusza Mularczyka z dn. 20.05.2023

Tagi: Niemcy