Goniec.pl
Minister zdrowia skomentował nakaz

pixabay.com, autor: leo2014

Minister zdrowia powiedział, kiedy zniknie obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

W Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, co w praktyce oznacza, że maseczkę musi posiadać każdy, kto opuszcza swoje miejsce zamieszkania. Minister zdrowia Adam Niedzielski ujawnił, do kiedy może zostać utrzymany w mocy ten

O ewentualne złagodzenie obostrzeń związanych z nakazem zasłaniania ust i nosa na zewnątrz zapytała ministra zdrowia jedna z użytkowniczek serwisu Twitter. Przedstawiciel rządu stanowczo odpowiedział internautce.

Minister zdrowia skomentował uciążliwy nakaz

Niemal od początku pandemii koronawirusa w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, a od 27 lutego wprowadzono obowiązek używania do tego wyłącznie maseczki ochronnej. Wcześniej w celu osłonięcia twarzy można było stosować m.in. przyłbice, a także chustki, szaliki oraz inne części garderoby.

Choć nakaz osłaniania nosa i ust jest powszechny już od wielu miesięcy, Polacy wciąż niechętnie się do niego stosują. Wiele osób przede wszystkim poddaje w wątpliwość zasadność stosowania się do obowiązującego obostrzenia podczas spacerowania na zewnątrz.

Jedna z internautek postanowiła zapytać ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, czy istnieje możliwość, że w tym roku, podobnie jak rok temu, rząd zadecyduje o złagodzeniu nakazu w okresie letnim i pozwoli przebywać na zewnątrz bez maseczek ochronnych.

- Panie Ministrze, a może zróbcie tak, jak było w zeszłym roku w okresie letnim (oczywiście, jeśli sytuacja na to pozwoli), tzn. maski na zewnątrz tylko wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie utrzymać dystansu od innych? - zaproponowała jedna z użytkowniczek Twittera.

Kobieta nie musiała długo czekać na odpowiedź. Minister Niedzielski odpisał, iż rząd rozważa takie rozwiązanie, jednak zostanie ono wprowadzone tylko wówczas, gdy liczba zachorowań na COVID-19 w naszym kraju zauważalnie spadnie.

Najnowsze statystyki zachorowań z powodu koronawirusa, przekazywane przez resort zdrowia, wciąż nie dają jasnej odpowiedzi, czy tzw. trzecia fala pandemii jest już za nami. Wczoraj potwierdzono na terenie naszego kraju 21 130 nowych przypadków zakażeń COVID-19.

Minister Zdrowia przekazał jednak w czwartek, że wskaźnik R, informujący o tym, ile osób statystycznie zakaża jedna osoba zainfekowana groźnym wirusem, wynosi obecnie dla Polski 0,86. Jeszcze miesiąc temu był on znacznie powyżej wartości 1, co może świadczyć o tym, że sytuacja epidemiczna w kraju zaczyna się znów powoli poprawiać.

Przedstawiciele rządu wciąż apelują o bezwzględne stosowanie się do podstawowych zaleceń sanitarnych tj. zachowywanie odpowiedniego dystansu społecznego, unikanie zgromadzeń, dezynfekcja rąk oraz wspomniane wcześniej osłanianie nosa i ust maseczką ochronną w miejscach publicznych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje kultowa dziennikarka TVP Blanka Danilewicz

  • Minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach

  • Kardynał Kazimierz Nycz opuścił szpital

Monika Majko

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Sejm uchwalił ustawę uszczelniającą handel w niedzielę

Czytaj więcej >

Wiadomości

Opatów: Nastolatkowie jechali do szkoły. Jeden nie żyje, dwoje trafiło do szpitala

Czytaj więcej >
tornado

Wiadomości

Pomorskie: Nad gminą Gniew pojawił się zalążek trąby powietrznej. Wiatr niszczył posesje mieszkańców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Wpadka Andrzeja Dudy w Świnoujściu. Zapomniał o ważnej rzeczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Mateusz Morawiecki założył podcast. Będzie przekazywał "informacje polityczne z pierwszej ręki"

Czytaj więcej >