Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Minister rolnictwa zabrał głos ws. eksportu zboża. Podał dane
Irmina Jach
Irmina Jach 08.05.2023 16:14

Minister rolnictwa zabrał głos ws. eksportu zboża. Podał dane

Robert Telus
Wojciech Olkusnik/East News

Minister rolnictwa Robert Telus podczas poniedziałkowej konferencji prasowej oznajmił, że ponad 30 procent zboża magazynowanego przez rolników zostało już wyeksportowane. Podkreślił również, że zamówił opinie prawne dotyczące ewentualnego ujawnienia listy firm, które importowały zboże z Ukrainy.

"Wierzę w to, że uda się przygotować rolników do nowego sezonu"

- Mamy do wyeksportowania 3-4 mln ton, ale najbardziej mi zależy na wyeksportowaniu zboża od rolników, żeby mieli wolne magazyny na żniwa i to realizujemy — mówił Robert Telus, dodając, że „trzydzieści kilka procent od rolników jest już wyeksportowane”. - Wierzę w to, że uda się przygotować rolników do nowego sezonu — podkreślił.

Z poniedziałkowej wypowiedzi wynika również, że polskie porty posiadają zdolności eksportowe na poziomie 1 mln ton zboża miesięcznie, a ocena bieżącej sytuacji jest pozytywna. 

Nie żyje 8-letni Kamilek z Częstochowy. Lekarze walczyli do ostatniej chwili

Lista firm, które importowały ukraińskie zboże, zostanie ujawniona?

Minister rolnictwa Robert Telus przyznał, że jest zwolennikiem ujawnienia listy firm, które importowały ukraińskie zboże. Stosowne kroki w tej sprawie miały zostać już podjęte. Resort zwrócił się podobno do dwóch kancelarii z prośbą o opinie. Na ten moment Ministerstwo Rolnictwa ma dysponować wyłącznie danymi, które przechodzą przez Głównego Lekarza Weterynarii.

Robert Telus zaapelował do Polaków o rozsądek. - Jeżeli firmy sprowadzały zboże zgodnie z prawem unijnym, nie można wylewać dziecka z kąpielą — zapowiedział.

Minister rolnictwa zapowiada prace nad ustawami

Minister rolnictwa zapowiedział, że podczas wtorkowego posiedzenia Sejm zajmie się projektami ustaw. Mowa o rządowym projekcie ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa, który zakład  powołanie funduszu gwarancyjnego wypłacającego rekompensaty producentom rolnym, którzy nie dostali zapłaty za produkty rolne od podmiotu prowadzącego działalność w zakresie skupu, przechowywania, obróbki lub przetwórstwa produktów rolnych.

 - Fundusz będzie składał się z dwóch pozycji. Pierwsza jest z budżetu państwa. To jest 150 milionów złotych. Druga jest od podmiotów skupujących produkty rolne w wysokości 0,125 procent — mówił Robert Telus. Drugi projekt dotyczy nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, a trzeci — budowy silosów. 

- Zależy nam, by silosy były budowane w jak największych ilościach. Silosy naziemne o pojemności do 250 metrów sześciennych będą na zgłoszenie. Tam jest zapis, że nie mogą być wyższe niż 15 metrów. Również na zgłoszenie będą budynki gospodarcze, wiaty o prostej konstrukcji, o powierzchni do 300 metrów kwadratowych — podsumował minister rolnictwa.

Źródło: TVN24