Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Miliony Polaków popełniają ten błąd. Ksiądz nie ma wątpliwości ws. opłatka
Patryk Idziak
Patryk Idziak 10.12.2024 18:12

Miliony Polaków popełniają ten błąd. Ksiądz nie ma wątpliwości ws. opłatka

Opłatek
fot. Pixabay @pasja1000

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku, kiedy praktykuje się mnóstwo wieloletnich tradycji. Rybne potrawy, aromatyczne wypieki, choinka i kolorowe lampki, ale ponadto wszystko – opłatek. Dzielenie się opłatkiem to dla wielu wigilijny zwyczaj, którego nie sposób pominąć. Czy jednak można kupić go wszędzie? Nie jest zwyczajnym towarem, więc warto zwrócić uwagę na pewne szczegóły.

Opłatek na Wigilię. Skąd można go wziąć?

Opłatki wigilijne bez mała są wszędzie – dostaniemy je w wielu dyskontach, na stoiskach w galeriach handlowych, przed wejściem na świąteczne jarmarki, a od kilku lat także na poczcie. Niektórzy muszą go kupić, inni przyniosą do domu wciśnięty przez aniołków, które w okresie świąt zbierają pieniądze na rozmaite cele. Ale żaden z tych sposobów nabycia opłatka nie będzie właściwy, jeśli pominie się najistotniejszy krok.

Instrukcje, jak należy postępować z opłatkiem przed Wigilią, przekazał portalowi Fakt jeden z wrocławskich księży. Ten błąd popełniają miliony Polaków.

Skandal! Uciekali z wieńcem spod pomnika smoleńskiego, Macierewicz sam "wymierzył sprawiedliwość" [NAGRANIE] Kaczyński o Smoleńsku: to był zamach Putina, a Tusk nie zrobił niczego, żeby mu zapobiec

Gdzie kupić opłatek na Boże Narodzenie? Ksiądz wyjaśnia

Niezaprzeczalny symbol świąt Bożego Narodzenia swoimi korzeniami sięga do czasów pierwszych chrześcijan, którzy wtedy jeszcze dzielili się zwykłym chlebem, aby okazać jedność i przebaczenie. Robili to w imię Jezusa, który nakazał czynić znak łamania chleba na jego pamiątkę. Ale zwyczaj przetrwał właściwie tylko na ziemiach polskich i poza naszym krajem można go spotkać jedynie w kilku pobliskich państwach.

Według zasad narzucanych przez księży, zakup opłatka i potraktowanie go jak zwykłego produktu jest wielkim błędem, bo zawsze powinien być poświęcony.

Opłatek to jeden z ważniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Tylko pobłogosławiony ma swoje pełne znaczenie. Tradycyjne są tylko te poświęcone – podkreśla w rozmowie z Faktem ks. Stanisław Jóźwiak, rzecznik wrocławskiej kurii.

Najlepszym rozwiązaniem dla wiernych wydaje się w tej sytuacji odwiedzenie kościołów w pierwszą niedzielę adwentu, gdy opłatki są święcone i rozdawane parafianom za darmo. Co jednak zrobić, jeśli przegapiło się termin albo po prostu nie ma takiej opcji, by odwiedzić świątynie?

Sprawdź też: Kupiłaś gwiazdę betlejemską? Od razu zrób z nią jedną rzecz, będzie piękna do Bożego Narodzenia, a nawet i dłużej

Opłatek kupiony poza kościołem – o tym musisz pamiętać

Oprócz rozdawania święconych opłatków w kościele, spotyka się także rozwiązanie polegające na sprzedawaniu opłatków przez osoby postronne, np. organistów. Należy jednak pamiętać, że, chcąc zajmować się sprzedażą święconego produktu, potrzebne jest pisemne pozwolenie wydawane przez parafię. Jeśli ktoś takiego dokumentu nie posiada przy sobie, to prawdopodobnie działa poza zgodą proboszcza.

Zobacz: Luksusowa willa Beaty Kozidrak robi piorunujące wrażenie. “Otaczam się tylko złotem”

Kościół stanowczo sprzeciwia się też sprzedawaniu opłatków w punktach galerii handlowych czy sklepach. Dzielenie się nimi traci wymiar duchowy i staje się jedynie symbolem świeckiej tradycji. Najważniejsze jest jednak, aby czuć się dobrze z własnym wyborem. Dlatego, jeśli chcesz, kup opłatek w dowolnym miejscu i ciesz się świętami urządzonymi według własnych przekonań. Ostatecznie tylko od tego zależy wartość poszczególnych przedmiotów.