Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Porady > Kupiłaś gwiazdę betlejemską? Od razu zrób z nią jedną rzecz, będzie piękna do Bożego Narodzenia, a nawet i dłużej
Patryk Idziak
Patryk Idziak 05.12.2024 11:02

Kupiłaś gwiazdę betlejemską? Od razu zrób z nią jedną rzecz, będzie piękna do Bożego Narodzenia, a nawet i dłużej

Gwiazda betlejemska
fot. Pixabay @Jenny-S2

Gwiazda betlejemska, przez innych nazywana poinsecją, to niekwestionowana królowa polskich domów w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jej efektowne kolorowe liście w połączeniu z niewielkimi żółtymi kwiatami w środku tworzą obraz w sam raz wpisujący się w świąteczny klimat. Dlaczego jednak więdnie tak szybko? Co zrobić, żeby wydłużyć jej żywotność? Wystarczą trzy proste kroki, o których zapominamy.

Gwiazda betlejemska – ile powinna wytrzymać w domu?

Niektórzy zwą ją poinsecją, inni wilczomleczem nadobnym, ale dla większości jej zwolenników jest to gwiazda betlejemska. Swoją nazwę zawdzięcza pięknym elementom, z których się składa, a które tak naprawdę nie są kwiatem, lecz liśćmi tworzącymi podsadek. To właśnie one sprawiają, że roślina wspaniale dopełnia świąteczne tło.

Dzięki swojemu wyglądowi gwiazda betlejemska jest najchętniej kupowana zimą, choć jej naturalne środowisko to głównie rejony tropikalne, gdzie występuje umiarkowana temperatura i znaczna wilgotność powietrza. Ciekawostką jest, że w sprzyjających warunkach potrafi rozrosnąć się do wielkości krzewu czy nawet drzewa, osiągając wysokość 3 metrów.

Chcielibyśmy, aby swoim czarującym wyglądem zachwycała nas przynajmniej do końca świąt Bożego Narodzenia, ale nagminnie zdarza się, że – kupiona wcześniej – traci liście jeszcze przed Wigilią. Czy to nieuniknione? Absolutnie nie! Gwiazda betlejemska kwitnie od jesieni aż do późnej zimy, więc można się postarać, żeby w warunkach domowych wytrwała zdecydowanie dłużej.

Lidl nie opędzi się od klientów, zacznie się już w czwartek. 1+1 gratis, takich hitów dawno nie było Marcin Hakiel ponownie został ojcem, właśnie ogłosił radosną nowinę. Pokazał zdjęcie z dzieckiem

Podstawy pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej. Jak zadbać o nią w domu?

Niekiedy najważniejsze są rzeczy małe; choć potencjalnie niewiele wnoszą do sprawy, ich połączenie pozwala uzyskać zdumiewające efekty. Dlatego zanim dostąpisz tej nieprzyjemnej chwili, kiedy twoja gwiazda betlejemska zacznie tracić liście, zadbaj o to, by spełnić poniższe warunki hodowli.

Skoro wiemy, że poinsecja w gruncie rzeczy przepada za ciepłym klimatem, mamy już dość wyraźny widok na to, co należy zrobić. Zacznij zatem od wyboru miejsca, w którym postawisz swoją gwiazdę betlejemską – niech będzie jasne, ale nie całkowicie nasłonecznione.

Dalej temperatura – zimą włączamy ogrzewanie, ale to paradoksalnie tylko przeszkodzi roślinie tropikalnej. Najlepszym zakresem będzie od 18 do 22 stopni Celsjusza. Jeśli zaś chodzi o wilgotność powietrza, to znów: zimą, przez ogrzewanie, drastycznie spada. Dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie obok rośliny nawilżacza powietrza lub umieszczenie jej na podstawce z wilgotnymi kamykami.

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej to sprawa niemniejszej wagi. Należy przystępować do niego regularnie, ale nie przesadzać. Ziemia musi być ciągle wilgotna, ale przelanie doprowadzi do przegnicia korzeni.

Przechodzimy zatem do z lekka trudniejszej części dbania o poinsecję, ale warto się do tego przyłożyć. Trzy kroki wystarczą, aby nie zmarnować swojej rośliny.

Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska wytrzymała długo? Trzy kroki

Hodowla, w jakiej wyrosła gwiazda betlejemska, może determinować jej żywotność, bo niewykluczone, że roślinę dotknęła jakaś choroba. Pierwszym krokiem, jaki wykonujemy jeszcze przed zakupem, jest sprawdzenie jakości. Zwróć uwagę na podsadek (czerwone liście) – pełni funkcję przyciągacza zapylaczy, więc jakakolwiek zmiana na jego powierzchni powinna zniechęcić cię do zakupu. Przy oględzinach ważne jest również zwrócenie uwagi na żółty kwiat, który powinien być zwinięty. Jeśli wygląda na bardzo rozwarty, to prawdopodobnie przekwitł.

Gdy obejrzeliśmy roślinę i zdecydowaliśmy się na zabranie jej do domu, jest już z górki. Gwiazdę betlejemską przed transportem do mieszkania najlepiej owinąć papierem, a później ściągać go z niej stopniowo po jakimś czasie. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.

Sprawdź później: Pierogi drwala to prawdziwy hit. Rodzina i znajomi będą błagać o dokładkę

Kolejnym krokiem jest stymulacja okresu kwitnienia. Jeżeli chcemy mieć pewność, że gwiazda betlejemska wytrzyma co najmniej do świąt, to powinniśmy zapewnić jej aż 14 godzin cienia. Możemy nawet tworzyć zacienienie w sposób sztuczny, przykrywając roślinę czymś przepuszczającym powietrze. Poinsecja kwitnie przez około 8 tygodni, więc im później się to rozpocznie, tym większa szansa, że przetrwa przez Boże Narodzenie.

Ostatnim zaś, co możemy zrobić, jest przycinanie. Po okresie kwitnienia roślina zacznie robić miejsce na nowe pędy. To odpowiedni moment, aby przyciąć je do 10 cm, dzięki czemu łatwiej będzie jej się odżywić i zachowa witalny wygląd.