Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Mijają cztery lata od ataku na Pawła Adamowicza podczas finału WOŚP. Wreszcie zapadnie wyrok w jego sprawie
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 12.01.2023 04:00

Mijają cztery lata od ataku na Pawła Adamowicza podczas finału WOŚP. Wreszcie zapadnie wyrok w jego sprawie

paweł adamowicz
fot. Rudolf H. Boettcher, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Paweł Adamowicz zginął dzień po finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku w 2019 roku. Zabójstwo, którego był ofiarą, do dziś jest przedmiotem sądowego sporu. Wiadomo już, kiedy zapaść ma wyrok w tej sprawie.

Paweł Adamowicz zginął w czasie finału WOŚP

Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska, który pozostawał postacią dość popularną w swoim mieście. Jego silne związki z Platformą Obywatelską nie mogły jednak zawsze pozostawać bez echa. Wkrótce okazało się, że w sercach niektórych ludzi zaczęła sączyć się nienawiść wobec polityka związanego z partią opozycyjną.

13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, na oczach tysięcy ludzi Paweł Adamowicz został zasztyletowany - zmarł następnego dnia w szpitalu w wyniku odniesionych ran. Sprawca Stefan W. miał 27 lat, a jego sprawa wciąż toczy się w sądzie.

Morderca Pawła Adamowicza dostanie dożywocie? Proces trwa

Jak na razie wciąż nie zapadł wyrok, nawet pierwszy, w sprawie zamachu na byłego prezydenta Gdańska. Proces sądowy rozpoczął się w marcu 2022 roku po zebraniu całego materiału dowodowego.

Wiadomo już, że sprawa jest bliżej niż dalej ostatecznego rozwiązania. Rozprawy nie są dostępne dla mediów, wiadomo jedynie, kto był w ramach procesu przesłuchiwany i jakie ogólnie informacje były przekazywane. W grudniu doszło do przesłuchań biegłych, którzy mieli ocenić stan psychiczny zamachowca.

W zależności od tego, co wykażą biegli zabójcy Pawła Adamowicza grozi od 12 lat więzienia do dożywocia. Jego poczytalność może również wpłynąć na zasądzenie leczenia psychiatrycznego.

Sprawa jest w toku. Poinformowano, że pierwszy wyrok zapaść ma do połowy tego roku. Będzie on nieprawomocny. Czy Paweł Adamowicz doczeka się w końcu sprawiedliwości?

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: gdansk.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!