Goniec.pl

Kancelaria Premiera CC BY-NC-ND 2.0; Spotify

Mateusz Morawiecki ostrzega. "Wojna przyjdzie do nas sama"

18 Listopada 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Mateusz Morawiecki ostrzega przed scenariuszem, który zaangażuje Polskę w wojnę. - Wojna przyjdzie do nas sama - powiedział premier. - Jako państwo frontowe NATO musimy być gotowi - przekonywał szef rządu PiS. Nie zabrakło słów uznania dla... opozycji.

Mateusz Morawiecki w najnowszym podcaście odniósł się do wydarzeń ze wsi Przewodów. Premier pokusił się o słowa, które dla wielu będą sygnałem ostrzegawczym w związku z wojną w Ukrainie oraz kolejnymi krokami ze strony Rosji.

- Niestety ogień wojenny po raz pierwszy rozprzestrzenił się również na naszym terenie i od razu pochłoną dwie ofiary - pierwsze i mam nadzieję ostatnie - powiedział Mateusz Morawiecki .

Mateusz Morawiecki ostrzega przed jednym scenariuszem

Mateusz Morawiecki postanowił wyłożyć karty na stół i podzielił się osobistym spojrzeniem na sytuację związaną z rakietą rosyjskiego pochodzenia, która eksplodowała w Przewodowie.

Premier wskazuje, że nie może zostać ona potraktowana jako argument w dyskusji na temat ograniczenia pomocy dla wschodnich sąsiadów odpierających armię Władimira Putina. Taki stan rzeczy to, zdaniem Mateusza Morawieckiego, groźna pułapka.

- Dziś jest jeden jedyny sposób na to, by uwikłać Polskę w wojnę. Tym sposobem jest odwrócenie się plecami do Ukrainy. Jeśli nie będziemy jej wspierać, to popadnie ona w ogromną zależność od Rosji, a wtedy wojna przyjdzie do nas sama - ostrzegł poważnym tonem głosu Mateusz Morawiecki w osobistym podcaście.

- Wtedy nie będziemy musieli robić absolutnie nic, aby wywołać wojnę. Wojna przyjdzie do nas sama. Putin się nie zatrzyma, Kreml pójdzie dalej. Bierność będzie dla nas samobójstwem - grzmiał premier.

Mateusz Morawiecki pochwalił opozycję

Dodatkowo Mateusz Morawiecki śmierć dwóch mężczyzn i eksplozję rakiety w powiecie hrubieszowskim postanowił podać jako przykład, że wojna w Ukrainie nie jest jedynie tematem politycznym, ale faktycznymi ludzkimi tragediami. Ludzkie tragedie mające miejsce za wschodnią granicą we wtorek dotknęły Polaków.

Szef rządu PiS postanowił przypomnieć, że od początku wojny w Ukrainie rosyjskie pociski przelatywały blisko domów mieszkańców regionów przygranicznych. - W wyniku zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę bomby spadały niemal tuż przy granicy z Polską - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Prawda jest taka, że jako państwo frontowe NATO musimy być gotowi i jesteśmy gotowi na tego typu wydarzenia - wyjaśnił premier. Niespodziewanie w podcaście Mateusza Morawieckiego padły słowa uznania pod adresem politycznych oponentów.

Premier docenił zjednoczenie w związku z rakietą, która spadła na Przewodów. - Są takie sytuacje, w których racja stanu musi zwyciężyć nad racją partyjną [...]. W ostatnich dniach polska klasa polityczna pokazała klasę, jakiej oczekują od nas Polacy - powiedział Mateusz Morawiecki.

Artykuły polecane przez Goniec.pl

Źródło: pap, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski zwrócił się do Andrzeja Dudy. "Nie wiadomo, co będzie dalej"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Spięcie z TVP na marszu w Warszawie. Padły mocne słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Donald Tusk złożył ślubowanie podczas marszu 4 czerwca. "Będziemy bili się o wolną Polskę"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Awantura o marsz w TVN24. "Obraża pani setki tysięcy osób"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pół miliona Polaków wyszło na ulice Warszawy. TVP Info pokazało puste ulice
Czytaj więcej >

Polityka

Mateusz Morawiecki skomentował marsz 4 czerwca. "Śmieszy mnie trochę"
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polityka

Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Igor Tuleya odrzuca zarzuty wiceministra. Zapowiada podjęcie kroków prawnych
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Poseł Suwerennej Polski oskarża sędziów. Ich obecność na marszu 4 czerwca to złamanie konstytucji?
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Nowe wiadomości o Władimirze Putinie. Miał skulony trząść się ze strachu w łazience
Czytaj więcej >
Wiadomości

Karol Gąsienica

Marsz 4 czerwca sukcesem Donalda Tuska. PiS ma problem [KOMENTARZ]
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Jest najnowszy sondaż wyborczy. PiS ma powody do obaw
Czytaj więcej >