Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Przewodów. Donald Tusk pilnie zabrał głos ws. śmierci Polaków. "To Rosja odpowiada za tę sytuację"
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 16.11.2022 14:52

Przewodów. Donald Tusk pilnie zabrał głos ws. śmierci Polaków. "To Rosja odpowiada za tę sytuację"

Donald Tusk złożył kondolencje rodzinom ofiar w Przewodowie.
Goniec.pl

Donald Tusk złożył kondolencje rodzinom ofiar w Przewodowie i wyraził swoje przekonanie, iż polityczną odpowiedzialność za śmierć dwóch obywateli Rzeczypospolitej ponosi Federacja Rosyjska. Jak podkreślił lider PO, Polacy mają prawo oczekiwać od władzy szybkiej i rzetelnej informacji.

Przewodów. Donald Tusk odniósł się do tragedii

- Każde dzisiejsze spotkanie w Polsce powinniśmy zacząć od słów wyrażających współczucie rodzinom tych, którzy zginęli w tym tragicznym zdarzeniu - przekazał podczas porannego spotkania Donald Tusk, który dziękował swoim współtowarzyszom za zachowanie etycznej powściągliwości w sytuacji poczucia zagrożenia.

- W sensie politycznym nie można mieć żadnych wątpliwości, że to Rosja w stu procentach odpowiada za tę sytuację - komentował lider PO, dodając, iż to atak Rosji na Ukrainę jest powodem trwającej wojny za naszą wschodnią granicą, która stawia liczne pytania o bezpieczeństwo Polski.

Przewodniczący PO zwracał uwagę na wczorajszy zmasowany atak rakietowy, jakiego dopuścił się Władimir Putin na terenie całego państwa Ukraińskiego, odcinając tamtejszych mieszkańców od energii elektrycznej oraz dostępu do wody.

- To jest egzamin z odpowiedzialności, jedności i solidarności - komentował Donald Tusk, podkreślając, iż państwo polskie w dobie stanu zagrożenia musi zdać egzamin z bezpieczeństwa celująco.

Donald Tusk o wsparciu sojuszników

- Polska ma dzisiaj prawo i obowiązek domagać się od sojuszników, w tym USA wsparcia dotyczącego zbrojenia, które zagwarantuje poczucie bezpieczeństwa na polskim niebie - komentował lider PO, wskazując m.in na system obrony PATRIOT.

- My dzisiaj także czujemy, jak ważne są dla nas trwałe sojusze. Zarówno z NATO oraz szczególne relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Jeszcze raz podkreślę, jak ważne jest, że dzisiaj w Waszyngtonie mamy nie tylko sojuszników, ale też odpowiedzialnych polityków z Joe Bidenem na czele - zwracał uwagę Donald Tusk, przypominając zdystansowaną względem Sojuszu Północnoatlantyckiego politykę prezentowaną przez Donalda Trumpa, który zgłasza ponownie swoją kandydaturę na urząd prezydenta USA.

Podczas swojego wystąpienia lider PO wyraził również swoje przekonanie, iż jedną z najistotniejszych rzeczy podczas sytuacji kryzysowej jest szybkie i rzetelne informowanie obywateli, by w zarodku zdusić wszelkie niepotrzebne społeczne niepokoje.

- Z całą Pewnością Polacy mają prawo oczekiwać rzetelnej, możliwie szybkiej informacji. Nie wystarczy deklaracja: "Panujemy nad sytuacją. Jest spokój". Nie może być tak, że Polacy budują obraz tego, co się dzieje w czasie wojny na naszej granicy na podstawie doniesień agencji zagranicznych bądź fake newsów - komentował Donald Tusk.

Źródło: interia.pl/goniec.pl