Goniec.pl > Wiadomości > Limity w kościołach. Czy ksiądz będzie mógł sprawdzić paszport covidowy?
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 30.11.2021 16:26

Limity w kościołach. Czy ksiądz będzie mógł sprawdzić paszport covidowy?

Obostrzenia: premier Morawiecki wyjaśnia, czy ksiądz może sprawdzić paszport covidowy
(zdjęcie ilustracyjne) Unsplash.com/Nazim Coskun

Wprowadzane od 1 grudnia obostrzenia zbiegają się z okresem świąt Bożego Narodzenia. Tuż po tym księża ruszą z kolędą 2022. Pojawiły się pytania, czy duchowni będą mogli sprawdzać paszport covidowy. Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

Od środy w kościołach będzie mogło gromadzić się mniej wiernych. To efekt nowych obostrzeń, których zaostrzenie ogłosił w poniedziałek minister Adam Niedzielski.

Pojawiło się pytanie o kwestie poruszane przez rządzących w ustalanych limitach. Do 17 grudnia w kościele nie może być zajętych więcej niż 50 proc. miejsc, a nie jak obecnie 75 proc.

Co ważne, rząd Mateusza Morawieckiego podkreślił, że do limitów w wydarzeniach, imprezach okolicznościowych czy sportowych nie wliczają się osoby zaszczepione. Dziennikarze podczas konferencji zapytali premiera, czy ksiądz może w związku z tym sprawdzić paszport covidowy wiernego wchodzącego do kościoła.

Ksiądz sprawdzi paszport covidowy? Premier wyjaśnia

Szef rządu odniósł się do zarzutu, że chociaż w kościele oraz podczas imprez osoby zaszczepione nie wliczają się do limitu, to zarówno ksiądz, jak i organizatorzy wydarzeń nie mają podstaw prawnych do tego, by sprawdzać paszport covidowy.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Mateusz Morawiecki nie pozostawił tego stwierdzenia bez odpowiedzi. Zwrócił uwagę, że początkowe problemy z faktycznym egzekwowaniem przepisów pandemicznych nie są już tak duże.

- Co do podstaw prawnych, pragnę zwrócić uwagę, że sądy przestały tak licznie odrzucać mandaty nakładane na tych, którzy w sposób ewidentny nie wypełniali wymogów związanych z obostrzeniami - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Czy zatem ksiądz ma prawo sprawdzić, czy jesteśmy zaszczepieni i dzięki temu nie wliczać wiernego wchodzącego do świątyni do limitu? Nie. Z wypowiedzi szefa rządu wydedukować można, że nie jest to niemożliwe. Mateusz Morawiecki przeniósł jednak nieco ciężar tej decyzji na chęć współpracy opozycji z frakcją rządzącą.

Większość parlamentarna może podjąć taką decyzję

- Co do możliwości weryfikacji, w sytuacji kiedy uda nam się zbudować większość parlamentarną wraz z opozycją, to takie regulacje mogą zostać bardzo szybko przyjęte przez Sejm - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Zaostrzone od 1 grudnia obostrzenia nie są nowością. Premier mocno zwrócił uwagę, że rząd nie zdecydował się na wprowadzenie nowych restrykcji i zamieszanie wokół zmian jest nieproporcjonalne do podjętych kroków.

- To te obostrzenia, które już obowiązywały przez cały czas, zostały zmienione przez ministra zdrowia po to, żeby jeszcze bardziej przydusić ten trend wzrostu zakażeń covidowych - wyjaśnił szef rządu.

Co z mszami w okresie Bożego Narodzenia i kolędą 2022?

W niedzielę 28 listopada rozpoczął się adwent przygotowujący katolików do Bożego Narodzenia. W kościołach gromadzić może się jednak mniej osób i natychmiast pojawiły się obawy, że 17 grudnia obostrzenia zostaną przedłużone na sam okres świąt.

Pierwsze decyzje dotyczące kolędy 2022 już zapadły. W Archidiecezji Lubelskiej wizyta duszpasterska nie będzie odbywać się w domach, a w kościołach. - Taka decyzja zapadła na ostatniej konferencji księży dziekanów - przekazał ks. Adam Jaszcz, rzecznik Archidiecezji (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: interia.pl, gov.pl

Tagi: