Goniec.pl
Mięso z kurczaka

Pixabay.com kakyusei

Lepiej nie spożywać piersi z kurczaka z białymi paskami. Wyjaśniamy, dlaczego

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Po mięso z kurczaka chętnie sięgają osoby dbające o dietę, a także rodzice, bowiem większość dzieci za nim przepada. Okazuje się jednak, że przed zakupem warto dokładnie przyjrzeć się produktowi, który zamierzamy spożyć. Białe paski widoczne na piersi z kurczaka są bardzo złym znakiem.

Charakterystyczne białe paski, które widoczne są czasem na kawałkach mięsa z kurczaka, oznaczają, że zwierzę hodowane było metodą sztucznego napędzania. Naukowcy przestrzegają, takie mięso jest bogate w tłuszcze i zawiera mniej białka.

Nie każde mięso z kurczaka jest zdrowe

Jeśli zauważysz na piersi z kurczaka charakterystyczne białe paski, lepiej dobrze zastanów się przed ich zakupem. Naukowcy tłumaczą bowiem, iż prążki te mogą oznaczać, że zwierzę, z którego pochodzi ten kawałek mięsa, było sztucznie hodowane, a jego wzrost napędzano za pomocą niezdrowych pasz, zwierających m.in. antybiotyki i hormony.

Białe paski w litej strukturze mięsa to nic innego jak tłuszcz, który zwykle znajduje się po jego bokach. Gdy widzimy go w środku, oznacza to, że produkt jest gorszej jakości, a jego producent za wszelką cenę chciał jak najszybciej utuczyć zwierzę.

Jak wykazały badania opublikowane w Italian Journal of Animal Science, widoczność białych pasków w dostępnym na rynku mięsie drobiowym nasiliła się w ostatnich latach. Naukowcy potwierdzili ich obecność w 96% z 285 przebadanych kurcząt.

Z kolei z badań przeprowadzonych przez Poultry Science wynika, że mięso z kurczaka z białymi liniami zawiera 200 procent więcej tłuszczu niż piersi z kurczaka bez nich. Dodatkowo mięso takie zawiera mniej białka.

O jakości produktu świadczyć będzie również jego struktura, a według zaleceń unikać powinniśmy mięsa twardego oraz bladego. Krajowi hodowcy drobiu oraz lekarze weterynarii tłumaczą jednak, że pojawienie się białych pasków na mięsie z kurczaka może być również uwarunkowane genetycznie.

Producenci podkreślają, że mięso dostępne w sklepach jest bezpieczne dla konsumentów, ponieważ spełnia wyśrubowane polskie i europejskie normy prawne. 

Jak wskazano, zwierzęta hodowane są w humanitarnych warunkach, a leczenie antybiotykami odbywa się pod nadzorem lekarzy weterynarii i jest stosowane jedynie w przypadku, gdy istnieją ku temu przesłanki.

Po kuracji zwierzę przechodzi jednak okres karnacji, podczas którego jego mięśnie oczyszczają się z niepożądanych substancji. Warto jednak upewnić się przed zakupem, skąd pochodzi wybrany produkt i kupować jedynie u zaufanych dostawców.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • 30 maja TVP wyemituje koncert poświęcony twórczości Krawczyka. Na scenie pojawi się jego hologram

  • Ruszyła zbiórka pieniędzy dla syna Krzysztofa Krawczyka

  • Na półwyspie Helskim trwa inwazja owadów

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP/Ohme

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >