Goniec.pl
Lech Wałęsa pochwalił się osiągnięciami

WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Lech Wałęsa opublikował listę swoich sukcesów

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Lech Wałęsa po raz kolejny zszokował Polaków nietypowym wpisem w mediach społecznościowych. Były prezydent postanowił podzielić się z internautami listą swoich "indywidualnych osiągnięć". Wyznanie założyciela NSZZ "Solidarność" wywołało falę komentarzy - nie wszystkie były pozytywne.

- Co by było, gdybym tego tak nie wykonał i posłuchał oponentów w tamtym czasie i dziś wymądrzających się - zapytał retorycznie Lech Wałęsa w swoim wpisie. Były polityk stwierdził także, że wszelkie sukcesy, które osiągnął, skonfliktowały go z otoczeniem i rzuciły na niego rozmaite podejrzenia.

Lech Wałęsa pochwalił się osiągnięciami

W pierwszym punkcie swojego wyznania Lech Wałęsa podkreślił, że to dzięki niemu generał Wojciech Jaruzelski musiał ustąpić ze stanowiska. Dodał, że nie dopuścił, by generał Czesław Kiszczak zajął pozycję premiera Polski. To tylko początek długiego wywodu.

Lech Wałęsa pochwalił się, że odmówił spotkania z wicepremierem Rakowskim, a nawet zalecił „by zrzucono go ze schodów”. Czwartym sukcesem było „przechytrzenie Borusewicza”, który miał „wystawić” go „pod aresztowanie”.

Piąte osiągnięcie dotyczy z kolei przechytrzenia SB: „Przechytrzyłem esbecję, opóźniając wyjście z domu co zabrało tym, co mnie inwigilowali prawo do zatrzymania mnie. W tym momencie w pracy byli już ich dowódcy i Ci musieli pytać „wyżej” co zrobić z Wałęsą. Dowódcy bali się podjąć decyzji, pamiętając, jak się potoczyły sprawy z zatrzymaniem w 1970 r., zadzwoniono więc do Warszawy co robić. Te uzgadniania trochę trwały i kiedy zapadła decyzja ja już byłem na stoczniowym płocie” - pisał Lech Wałęsa.

- Uratowałem przed wyniesieniem siłowym strajkujących stoczniowców przez oczekujących przed stocznią zomowców, gdybym posłuchał Borusewicza, Walentynowicz, Gwiazdów, w sytuacji, kiedy wszystkie postulaty kiepsko ustawione przez Borusewicza, zostały zrealizowane, dałbym zaproszenie do siłowego rozwiązania - dodał były prezydent.

Ostatnim sukcesem przywódcy NSZZ „Solidarność” ma być powstrzymanie „szatańskiego pomysłu komunistów”, który miał na celu sprowokowanie strajku generalnego. Na fortel miał nabrać się Jan Rulewski, ale Lech Wałęsa zdołał zapobiec niebezpieczeństwu.

„Prowokacyjne zdarzenia w Bydgoszczy związane z Rulewskim” - zdaniem byłego prezydenta - mogły skończyć się upadkiem „Solidarności”. Przeciwnicy mieli chcieć przetrzymać obywateli, wyłączając prąd, wodę i zaopatrzenie, co zaowocowałoby wewnętrznymi sporami.

Lech Wałęsa twierdzi, że podobne działania doprowadziły go do otwartego konfliktu z otoczeniem. Dodał, że w warunkach rewolucji nie ma czasu na demokrację, dlatego nie żałuje tego, że wielokrotnie stawał się podejrzanym w różnych sprawach. Wypowiedź byłego prezydenta nie spodobała się części komentujących.

Internauci zarzucili Lechowi Wałęsie, że jego wpis jest kuriozalny, a sam polityk ma przerośnięte ego i nie potrafi zejść ze sceny w odpowiednim momencie. Nie brakowało jednak także słów pochwały - wielu komentujących wyraziło podziw dla działań byłego prezydenta i okrzyknęło go bohaterem.

  • Nie żyje były prezydent Gdańska

  • Aleksandrów Łódzki: dwie osoby nie żyją, dwie trafiły do szpitala po wypadku

  • Chińska rakieta spadła do Oceanu Indyjskiego

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >