Goniec.pl
Jacek Starościak nie żyje

Grzegorz Mehring (gdansk.pl)

Nie żyje były prezydent Gdańska

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Potwierdzono wiadomości o śmierci Jacka Starościaka. Były prezydent Gdańska, który został wybrany już po demokratycznych przemianach w Polsce, odszedł w sobotę 8 maja. Były polityk zmagał się z ciężką chorobą. Zasłużony włodarz miasta przeżył blisko 74 lata. Wśród jego współpracowników był między innymi Lech Wałęsa.

Redakcja „Gazety Wyborczej” poinformowała o śmierci Jacka Starościaka. Polityk i znany trójmiejski działacz został pierwszy prezydentem Gdańska w wolnej i demokratycznej Polsce. Gdańszczanin był także dyplomatą. Działał razem między innymi z Lechem Wałęsą oraz Tadeuszem Mazowieckim. Śmierć zasłużonego polityka potwierdziła jego żona.

W latach 1990-1991 Jacek Starościak był prezydentem Gdańska – miasta, które ukochał od urodzenia. Polityk został absolwentem lokalnego liceum ogólnokształcącego, następnie studiował na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej.

Odszedł Jacek Starościak

W trakcie edukacji Jacek Starościak pobierał też nauki w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, gdzie uczył się nawigacji i automatyzacji statków. Podczas wieloletniej kariery został doceniony na arenie międzynarodowej.

Były prezydent Gdańska doczekał się członkostwa w prestiżowym The Royal Institute of Navigation w Londynie. Objął władzę nad miastem w lipcu 1990 roku. Jego kadencja kończyła się w czerwcu 1991 roku.

[EMBED-243]

Później Jacek Starościak znalazł pracę między innymi w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Prezydenta RP. Pracował jako konsul generalny RP w stolicy Wielkiej Brytanii. Od 2003 roku pracował dla Banku Pekao.

Dyplomata otrzymał Medal Księcia Mściwoja II w 2001 roku. Pracę za granicą ułatwiała mu biegła znajomość takich języków jak rosyjski, niemiecki, angielski oraz francuski.

Jace Starościak żegnany przez polityków

Jacek Starościak odszedł 8 maja br. Były prezydent Gdańska zmagał się z ciężką chorobą. O tym przykrym zdarzeniu wspomniała obecna włodarz miasta – Aleksandra Dulkiewicz. Przyznała, że ostatni raz świętowali 30-lecie samorządności w Polsce w maju 2020 roku.

W poniedziałek 10 maja w siedzibie Rady Miasta Gdańska wystawiona zostanie księga kondolencyjna Jacka Starościaka. Mieszkańcy będą mogli się w niej wpisywać w godzinach pracy urzędu miasta.

O godzinie 12:00 uroczyste wpisy złożą w księdze kondolencyjnej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdańska – Agnieszka Owczarczak.

Jacek Starościak był żonaty od 1971 roku. Wraz z żoną Dorotą doczekali się dwóch córek – Magdaleny oraz Katarzyny.

  • Zenek Martyniuk w żałobie. Stracił teściową

  • Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przywilej dla zaszczepionych

  • Widz obraził dziennikarzy TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >