Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Księża już w ten sposób nie zarobią. Główny Urząd Statystyczny ujawnia, dlaczego
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 07.12.2023 13:54

Księża już w ten sposób nie zarobią. Główny Urząd Statystyczny ujawnia, dlaczego

kościół wnętrze
Pnapora/Wikimedia

Najbliższe lata mogą być ciężki dla finansów kościoła. Pokazują to wyniki Głównego Urzędu Statystycznego, według którego księża powoli tracą ważne źródło gotówki.

Postępująca laicyzacja

Polskie społeczeństwo z roku na rok coraz bardziej odsuwa się od religii, także pod względem formalnym. Występuje coraz więcej apostazji, czyli formalnego porzucenia wiary i tym wystąpienie z Kościoła katolickiego, chociaż sama procedura wymaga zachodu. Odłączenie od wiary widać także w statystyce Głównego Urzędu Statystycznego względem zawierania małżeństw.

Dziś o 17.00 w całym kraju zawyją syreny. Policja przekazała pilną informację

Spada odsetek małżeństw wyznaniowych

Coraz częściej Polacy decydują się na ślub poza kościołem – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Do niedawna było to uznawane za niecodzienne – nawet osoby niepraktykujące wiary decydowały się na ślub kościelny. Współcześni małżonkowie łamią jednak ten standard. W 2022 roku zarejestrowanych zostało 155,8 tysięcy związków małżeńskich, z których 51% były małżeństwami wyznaniowymi. Jak widać wciąż pozostają one w większości, jednakże ich procent maleje.

Jak przypomina o2, w 2010 roku małżeństwa wyznaniowe były znacznie częstsze – 13 lat temu stanowiły one bowiem 68 proc. całości zawieranych związków małżeńskich. Na samym początku XXI w. widać było jeszcze większy odsetek, wynoszący powyżej 70 proc.

Utrata ważnego źródła przychodu

Udzielanie sakramentu małżeństwa od lat pozostawało dla księży sporym zastrzykiem gotówki. Jak zauważa o2, mimo stosowania przez duchownych zasady „co łaska”, zdarzają się kontrowersyjne wyjątki. Niektóre parafie udostępniły bowiem cenniki udzieleni sakramentu, które rzekomo znacznie wzrosły.

Decyzje o stosowaniu cennika tłumaczy dla portalu opoka.org.pl jeden z proboszczów z Wielkopolski:

Ludzie myślą, że ja mam im dawać sakramenty za darmo, bo od tego jestem. Może to i prawda, ale lekarz też ponoć jest z powołania, a za leczenie bierze grube pieniądze. Ja mam tak, że chrztów udzielam za darmo. To pierwszy i najważniejszy sakrament. Jak ktoś chce dać ofiarę, to przyjmę, ale to nie jest konieczność. Za udzielenie ślubu mam jednak cennik.

Z kolei „Echo Katolickie” udostępnia wypowiedź księdza prof. Roberta Skrzypczaka, który do ciężkiej sytuacji kościoła podchodzi zgoła inaczej. Instytucja wyznaniowa ma mieć przed sobą ważne zadanie dopasowania się do współczesnego świata.

To jest wyzwanie, jakie stoi przed otyłym, podstarzałym Kościołem w Polsce, który przeżył piękny moment, ale nie potrafi poruszać się naprzód. Skończyły się czasy odcinania kuponów od tego, co było, od czasów św. Jana Pawła II, kard. Wyszyńskiego, ks. Popiełuszki. Potrzebujemy przejąć się tym, że mamy nowych ludzi, którzy nie widzą Boga w swoim życiu, którym nikt wiarygodnie Go nie pokazał – mówi.

 

Źródło: o2.pl, opoka.org.pl, Echo Katolickie.