KRRiT wciąż zwleka z przedłużeniem koncesji na nadawanie dla TVN24
Wniosek o przedłużenie koncesji dla TVN 24 złożyła TVN Grupa Discovery, a za jego akceptację odpowiada Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Choć licencja stacji na nadawanie wygasa już we wrześniu tego roku, wciąż nie podjęto żadnej decyzji w tej sprawie.
Stacja TVN 24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji na nadawanie
Wciąż trwa proces wydania nowej koncesji na nadawanie dla stacji TVN 24, a widzowie kanału coraz bardziej się niepokoją. Obecna licencja wygasa 26 września 2021 roku, jednak do tej pory Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie odpowiedziała na wniosek TVN Grupa Discovery o jej przedłużenie, który został złożony rok temu.
Jak przekazał portal wirtualnemedia.pl, przedstawiciele stacji mieli ostatnio uzupełnić swój wniosek o dodatkowe dokumenty, a KRRiT zajmuje się obecnie ich analizą. Jeśli jednak decyzja nie zostanie wydana do końca, stacja TVN 24 będzie zmuszona ubiegać się o koncesje w innych krajach Unii Europejskiej, by móc dalej nadawać w polskiej telewizji.
Ostateczną decyzję KRRiT może utrudniać również fakt ogłoszenia fuzji pomiędzy WarnerMedia z Grupą Discovery. Analiza wniosku o przedłużenie koncesji dla kanału TVN 24 prowadzona jest właśnie pod kątem uczestnictwa podmiotów zagranicznych w spółkach posiadających licencję.
Zmiany we władzach stacji mogą nie zadziałać na korzyść kanału. W związku z fuzją ma powstać nowy zagraniczny koncern, który będzie zarządzał TVN. Sprawę skomentowała dla serwisu wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Przedmiotem analiz jest zgodność wniosku z Ustawą o Radiofonii i Telewizji w tym z art. 35 określającym warunki uczestnictwa podmiotów zagranicznych w spółkach posiadających koncesje. Na tym etapie KRRiT nie komentuje toczących się postępowań - przekazała dziennikarzom rzeczniczka.
Wspomniana przez rzeczniczkę KRRiT Ustawa o Radiofonii i Telewizji wyszczególnia podmioty, które mogą ubiegać się w naszym kraju o koncesję na nadawanie. Jak wskazują przepisy, można takiej zgody udzielić również spółkom z udziałem osób zagranicznych, są jednak pewne warunki.
Jednym z nich jest udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki, który nie przekracza 49%. Osobami uprawnionymi do reprezentowania lub prowadzenia spraw spółki albo członkami jej zarządu muszą być w większości obywatele Polski, na stałe zamieszkujący w kraju.
Dodatkowo w zgromadzeniu wspólników udział głosów osób zagranicznych i spółek zależnych od nich nie może być większy niż 49%, a członkami rady nadzorczej muszą być w osoby z obywatelstwem polskim, na stałe tutaj zamieszkałe.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Komentator Eurowizji zażartował ze stylizacji Idy Nowakowskiej
Minister Zdrowia objęty dodatkową ochroną po incydencie w bloku, w którym mieszka
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Wirtualne media/HDTVPolska/ LexLege