Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Koronacja króla Karola III. Kiedy odbędzie się oficjalna uroczystość?
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 09.09.2022 14:57

Koronacja króla Karola III. Kiedy odbędzie się oficjalna uroczystość?

Wlk. Brytania: Karol III nowym królem. Kiedy odbędzie się oficjalna koronacja?
Wikimedia/Dan Marsh

Po śmierci Elżbiety II jej miejsce na brytyjskim tronie automatycznie zajął najstarszy syn monarchini książę Karol. Choć w przestrzeni publicznej funkcjonuje już jako Karol III, na oficjalne uroczystości związane z koronacją będzie musiał jeszcze poczekać. Wielką Brytanię czeka bowiem najpierw czas żałoby i przygotowania do pożegnania zmarłej królowej. To z kolei oznacza, że uroczysta ceremonia intronizacji może odbyć się dopiero za kilka miesięcy.

Wraz ze śmiercią królowej Elżbiety II nie tylko skończyła się pewna epoka, a rodzina królewska odnotowała niepowetowaną stratę, ale także zapoczątkowana została cała seria realizacji skrupulatnie zaplanowanych procedur, mających zagwarantować ciągłość monarchii i stabilność kraju.

Jak nakazuje tradycja, panowanie nad Wielka Brytanią objął najstarszy syn monarchini i jej mężą księcia Filipa, Karol, który przyjął tytuł Karola III i stał się głową państwa. Na nowego władcę od początku czeka masa wyzwań, wśród których są m.in. podróż żałobna po Wlk. Brytanii oraz pożegnanie matki w Opactwie Westminster. Zwieńczeniem całego procesu będzie uroczysta koronacja, kończąca operację zatytułowaną Spring Tide. Pytanie kiedy to jednak nastąpi, wciąż pozostaje otwarte.

Ruszyła operacja "Spring Tide"

Jak opisywaliśmy, zanim Karol III oficjalnie zasiądzie na brytyjskim tronie, koniecznie musi spełnić zapisy specjalnego protokołu o kryptonimie "Wiosenny Przypływ". Pierwszym krokiem ku temu było przybranie nowego imienia.

Dziś o godzinie 10:00 zebrała się zaś Rada Akcesyjna, która ogłosiła króla Karola nowym suwerenem. W uroczystości udział wzięli m.in. członkowie Izby Lordów, burmistrz Londynu oraz przedstawiciele krajów Wspólnoty Narodów. Podobne proklamacje w ciągu kilku najbliższych dni będą ogłoszone przez administracje Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Na tym nie koniec napiętego grafiku, bo o 15:30 Karol spotka się z nową premier Liz Truss oraz członkami jej rządu. Następnie wygłosi jeszcze orędzie do narodu, a w niedzielę mowę kondolencyjną w Pałacu Westminsterskim. Później wyruszy w trasę po kraju.

Kiedy odbędzie się koronacja Karola III?

Choć realne panowanie Karola III na brytyjskim tronie już się rozpoczęło, na samą koronację przyjdzie mu jeszcze poczekać. Będzie to bardzo skomplikowana logistycznie i wymagająca dopracowania najdrobniejszych szczegółów operacja, dlatego też oficjalna uroczystość najprawdopodobniej odbędzie się za kilka miesięcy.

To zresztą nic wyjątkowego, bo, jak przypominają brytyjskie media, Elżbieta II także została koronowana długo po tym, jak wstąpiła na tron. Jej ojciec Jerzy VI zmarł w lutym 1952 roku, a ceremonia odbyła się dopiero w czerwcu 1953 roku.

W przypadku Karola III cały proces ma zostać zamknięty w ciągu roku. Będzie on wyglądał nieco inaczej niż w przyapdku zmarłej monarchini, bo szczególną rolę ma odegrać w nim także małżonka nowego króla - Camilla. Zgodnie z wolą Elżbiety II, uzyska ona tytuł "królowej małżonki" w chwili, gdy uklęknie przed mężem i zobowiąże się, by służyć mu w zdrowiu i chorobie.

Spodziewane jest także, że koronacja Karola III będzie o wiele skromniejsza niż ta, którą zorganizowano dla jego matki. Liczba gości ma ponoć zostać ograniczona do 2 tys. osób, niewykluczone też, że zmianie ulegną herb i korona, która będzie prostsza. To, co pozostanie zgodnie z tradycją, to bez wątpienia samo nabożeństwo i tekst składanej przysięgi.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET