Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Kontrolerzy będą pukać do drzwi. Termin mija lada dzień
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 12.02.2024 12:10

Kontrolerzy będą pukać do drzwi. Termin mija lada dzień

pukanie do drzwi
Iberion (materiały własne)

Abonament RTV spędza sen z powiek wielu Polakom. Wszyscy, którzy posiadają w domu odbiornik radiowy lub telewizyjny, zobligowani są do jego opłacania. Lada chwila mija termin płatności.  Kontrolerzy będą sprawdzać, czy obywatele opłacają składki. W przypadku niewywiązania się z obowiązku trzeba liczyć się z wysokimi karami.

Abonament RTV. Termin mija lada dzień

Opłacanie abonamentu RTV to obowiązek wszystkich posiadaczach odbiorników radiowych lub telewizyjnych. Wywiązywanie się z uiszczania odpowiedniej opłaty kontrolują pracownicy Poczty Polskiej. Osoby, które nie płacą składek, powinny liczyć się z karami w wysokości nawet 30-krotności miesięcznego abonamentu RTV. Dodatkowo wymagane jest uregulowanie wszystkich zaległości.

Opłaty za abonament RTV można dokonywać za cały rok z góry. Taka opcja była możliwa do 25 stycznia bieżącego roku. Płatności za każdy kolejny miesiąc należy dokonać do 25 dnia miesiąca.

Wielu seniorów będzie zachwyconych. KRUS informuje

Kontrolerzy będą sprawdzać, czy płacimy abonament

Jeśli otrzymamy wezwanie do zapłaty, musimy uregulować należności nie później niż w ciągu 7 dni. Jeżeli tego nie dokonamy, skarbówka otrzyma specjalne pismo z informacją o powstałych zaległościach. Wówczas kwota może zostać nawet potrącona z naszego konta bankowego, emerytury, a nawet akcji i obligacji.

ZOBACZ: Nadchodzą ważne zmiany w L4. Możliwe masowe kontrole

Obecnie opłata za odbiornik radiowy wynosi miesięcznie 8,70 zł. Odbiornik telewizyjny to już koszt 27,30 zł. miesięcznie.

Co dalej z abonamentem RTV?

W ostatnich tygodniach sprawa likwidacji opłaty abonamentowej jest coraz częściej podnoszonym tematem. W przestrzeni medialnej pojawiają się nowe pomysły dotyczące rozwiązania problemu, a jednym z nich jest wprowadzenie składki audiowizualnej. Taka opłata pobierana byłaby od wszystkich płatników PIT, CIT i KRUS. 

ZOBACZ: ZUS wypłaci 553 złote niezależnie od wieku. Trzeba się spieszyć

Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zaznaczał, że roczna opłata wynosiłaby wówczas ok. 100 zł. Wciąż jednak decyzja nie zapadła i ostateczne działania w tej kwestii nie zostały podjęte. Wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie może się to zmienić.