Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS wypłaci 553 złote niezależnie od wieku. Trzeba się spieszyć
Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska 09.02.2024 21:15

ZUS wypłaci 553 złote niezależnie od wieku. Trzeba się spieszyć

pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS wypłaca świadczenie, o którym mało kto w Polsce wie. Warto zainteresować się tym dodatkiem, bo do wzięcia jest całkiem spora suma. Kto i na jakich zasadach może dostać to świadczenie? Wyjaśniamy szczegóły.

Świadczenie z ZUS. Kto może dostać 553 zł od państwa?

Oprócz świadczeń, takich jak np. 800 plus czy świadczenie wspierające dla niepełnosprawnych, można z ZUS uzyskać również innego rodzaju wparcie.  Zapomoga o której mowa, to dodatek dla sierot zupełnych.  Dodatek wynosi obecnie 553,30 zł i przysługuje osobom, które straciły oboje rodziców. W przypadku, gdy nie jest znany ojciec, będą potrzebne jedynie informacje dotyczące matki.

 

Dodatek dla sierot, które korzystają z renty rodzinnej

ZUS informuje, że  wniosek o przyznanie dodatku należy założyć do lokalnego inspektoratu zakładu drogą tradycyjną bądź pocztową. Co istotne, należy dołączyć do niego dokumenty poświadczające daty śmierci rodziców. A jeśli ojciec jest nieznany, to dokument z datą śmierci matki oraz akt urodzenia stwierdzający nieznaną tożsamość ojca. 

Dodatek mogą dostać sieroty, które korzystają z renty rodzinnej. W tym celu muszą złożyć odpowiedni wniosek wraz z dodatkowymi dokumentami. Dodatek dla sieroty zupełnej wypłacany jest wraz z rentą rodzinną, którą dziecko może dostawać do 16. roku życia, a jeśli kontynuuje naukę i będzie przedstawiać ZUS co roku specjalne oświadczenia potwierdzające edukowanie się, to nawet do 25. roku życia.

Zobacz też: Znamy datę likwidacji abonamentu RTV. Członek KRRiT zdradził jeden z planów
 

Dodatek dla sierot zupełnych. Będzie waloryzacja świadczenia

Wysokość dodatku jest stała, jednak jest podwyższana co roku i podlega waloryzacji razem z rentą rodzinną. Od 1 marca 2023 roku dodatek dla sierot zupełnych wynosi 553,30 zł. Jest więc prawdopodobne, że niedługo świadczenie wzrośnie. Dokumenty można złożyć w dowolnym czasie, ale po spełnieniu warunków koniecznych do przyznania dodatku. Na decyzję czeka się 30 dni, a w przypadku odmownej decyzji można się odwołać.

źródło: BiznesInfo.pl

Tagi: ZUS