Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Wielu seniorów będzie zachwyconych. KRUS informuje
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 12.02.2024 10:57

Wielu seniorów będzie zachwyconych. KRUS informuje

seniorzy
Pixabay @pasja1000

Dobra wiadomość dla wielu seniorów. Od 1 stycznia 2023 roku wszyscy uprawnieni do pobierania emerytury rolniczej mogą skorzystać z darmowej rehabilitacji leczniczej w sanatoriach. Wiemy, komu przysługują takie atrakcje i jakie warunki należy spełnić. 

KRUS wysyła emerytów na turnusy rehabilitacyjne

Prowadzenie gospodarstwa i praca na roli to bez wątpienia bardzo ciężki kawałek chleba, kosztujący wiele zdrowia i wyrzeczeń. Praca w trudnych warunkach może wpływać na wiele kwestii dotyczących organizmu, dlatego rehabilitacja i odpoczynek są na wagę złota.

Od 2023 roku niektórzy emeryci-rolnicy kierowani są na turnusy rehabilitacyjne do sanatoriów. Wcześniej z takiej opcji korzystać mogli tylko ci, którzy wciąż byli aktywni zawodowo, a pobyt w sanatorium mógł poprawić ich stan zdrowotny na tyle, aby mogli wciąż pracować. 

ZUS wypłaci 553 złote niezależnie od wieku. Trzeba się spieszyć

Seniorzy będą zadowoleni. 21 dni wypoczynku

Jak wynika z danych KRUS, w 2022 roku z bezpłatnych rehabilitacji i leczenia w sanatoriach skorzystało blisko 14 tys. rolników. Teraz jeszcze więcej osób jest uprawnionych do takich wyjazdów, dlatego tendencja najprawdopodobniej wzrośnie.

ZOBACZ: Waloryzacja emerytur w 2024. Wiadomo, o ile wzrosną świadczenia

Seniorzy będą zachwyceni, a jak informuje KRUS, rehabilitacja "organizowana jest w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS".

Kto może skorzystać z darmowego sanatorium?

Z bezpłatnych, 21-dniowych turnusów w sanatoriach skorzystać mogą rolnicy uprawnieni do świadczeń rolniczych.

ZOBACZ: Nie wszyscy emeryci dostaną 13-stki i 14-stki. Znamy szczegóły

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji. Z tego względu należy podkreślić, że rehabilitacja nie jest adresowana do wszystkich rolników objętych ubezpieczeniem społecznym. Osoba, która chce skorzystać z rehabilitacji organizowanej przez KRUS, musi spełniać określone wymogi - informuje KRUS.

Tagi: Emeryci