Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Nadchodzą ważne zmiany w L4. Możliwe masowe kontrole
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 07.02.2024 22:58

Nadchodzą ważne zmiany w L4. Możliwe masowe kontrole

pukanie do drzwi
Iberion

Rząd Donalda Tuska zapowiedział zmiany w zasadach wypłacania tzw. chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych miałby wypłacać wynagrodzenie za czas choroby już od pierwszego dnia na L4, przejmując ten obowiązek od pracodawców. Według ekspertów zmiana ta może jednak mieć niekorzystny efekt.

Rząd planuje zmianę wypłacania wynagrodzenia zasiłku chorobowego

W planach nowego rządu jest zmiana w systemie wypłacanie wynagrodzenia osób przebywających na L4. Aktualnie pierwsze 33 dni zwolnienia opłaca pracodawca. Eksperci podkreślają, iż zmiana będzie przede wszystkim korzystniejsza dla firm, które zostaną “odciążone” z tego obowiązku.

 

Mazowsze. W rzece odnaleziono ciało. Czy to Krzysztof Dymiński?

Zmiany w L4. Możliwe masowe kontrole ZUS

Wielu ekspertów podnosi, że zmiany w systemie wypłaty wynagrodzenia na zwolnieniach L4 może spowodować zwiększenie kontroli ZUS.

Ze względu na ochronę środków publicznych działania zmierzające do oceny prawidłowości korzystania z zaświadczeń lekarskich będą bardziej rozpowszechnione. Zwłaszcza że w ostatnich latach zwolnienia krótkoterminowe są coraz częstsze. Do tej pory działania kontrolne były jednak skoncentrowane na absencjach długoterminowych – powiedział Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich w rozmowie z Super Expressem.
 

Zwiększenie liczby kontroli zwolnień chorobowych to właściwie pewnik, jednak wszystko zależy od możliwości samego ZUS-u. Według Oskara Sobolewskiego, specjalisty w dziedzinie emerytur i rynku pracy HRK Payroll Consulting, potrzebne są do tego odpowiednie zasoby ludzkie, a ich zatrudnienie w zwiększonej ilości może się nie "kalkulować".

Mam tutaj na myśli przede wszystkim odpowiednie zasoby ludzi. Organ musi też zweryfikować, czy będzie mu się to"kalkulować". Wydatki na kontrole mogą bowiem przewyższać wysokość odzyskanych środków – powiedział.

ZOBACZ TAKŻE: Od 1 lipca duże zmiany dotyczące korzystania ze zwolnienia lekarskiego

ZUS wykrywa coraz więcej nadużyć w związku z L4

Warto zaznaczyć, że po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych leży odpowiedzialność sprawdzenia, czy osoba znajdująca się na zwolnieniu lekarskim korzysta z niego zgodnie z jego celem. Z kolei lekarze orzecznicy oceniają, czy pracownik uzyskał zwolnienie z uzasadnionych powodów. 

Według danych ZUS, w 2023 r. dokonano 461,2 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. Jest to wzrost w porównaniu do poprzedniego roku – wówczas dokonano 429,9 tys. kontroli. Tym samym ZUS wykrywa większą ilość nadużyć – w 2023 roku wydano 28,9 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku chorobowego, co jest wzrostem o blisko 21 procent. W poprzednim roku zadecydowano o wstrzymaniu wypłaty zasiłku dla 23,8 tys. osób.

Źródło: SE.pl, Rzeczpospolita