Goniec.pl
pieniądze

Marek BAZAK/East News

700 plus, podwyżka płac i wiele innych. Media ujawniają plan PiS na wybory parlamentarne

2 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Prawo i Sprawiedliwość rusza z ofensywą wyborczą. W sobotę, 4 czerwca partia organizuje kongres, podczas którego ujawnione mogą zostać główne punkty nowego programu ugrupowania. Niewykluczone, że w ramach zbliżającej się kampanii Polacy otrzymają obietnicę waloryzacji świadczenia 500 plus, a także wsparcia w obliczu wszechobecnej drożyzny. "Fakt" ujawnia, co jeszcze planuje formacja Jarosława Kaczyńskiego.

Prawo i Sprawiedliwość zakasuje rękawy i kreśli plan na ponowny sukces w najbliższych wyborach parlamentarnych. Mobilizacja jest tak wielka, że aby całkowicie poświęcić się przygotowaniom do kampanii, Jarosław Kaczyński zamierza porzucić obowiązki w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego.

Werner Kurski

Anita Werner w "Faktach" przekazała radosną nowinę. Jacek Kurski może być wściekły

CZYTAJ DALEJ

Ugrupowanie rządzące wie, że aby znów zdobyć poparcie Polaków, będzie musiało zmierzyć się z wieloma problemami, wśród których największy stanowi galopująca inflacja.

W walce z drożyzną został postawiony właśnie pierwszy fundamentalny krok, jakim było uzyskanie akceptacji Komisji Europejskiej dla Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki unijnym pieniądzom możliwe będzie sfinansowanie kolejnych obietnic wyborczych, a tych ma być niemało.

PiS przygotowuje się do wyborów

Podczas zaplanowanej na sobotę, 4 czerwca konwencji Prawa i Sprawiedliwości w podwarszawskich Markach partia Jarosława Kaczyńskiego zapowie szereg rozwiązań mających ulżyć Polakom w tych trudnych czasach.

Ponownie usłyszymy więc o tarczy antyinflacyjnej, której przedłużenie o dwa miesiące, licząc od sierpnia, zatwierdził niedawno prezydent Andrzej Duda. PiS chce jednak, aby niższy VAT na żywność, paliwo, energię elektryczną i gaz obowiązywał do końca 2022 roku. Rząd intensywnie pracuje także nad programem osłonowym dla osób, które ogrzewają swoje domy węglem.

- Chcemy też opracować i pracujemy w rządzie nad systemem, który spowoduje, że te ceny nie będą rzeczywiście tak mocno uderzały w indywidualnych szczególnie odbiorców. Myślę, że wkrótce będziemy mogli już o tych rozwiązaniach informować – zapowiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Oprócz tego, pomocna dłoń ma zostać również wyciągnięta do kredytobiorców. Jak już wcześniej zapowiadano, ci liczyć mogą na wakacje kredytowe i dopłaty do rat w przypadku trudnej sytuacji finansowej.

Będą zmiany w 500 plus?

Kolejnym istotnym tematem, od którego nie uda się uciec rządzącym, jest oczekiwana waloryzacja świadczenia 500 plus. O potrzebie zwiększenia wypłat dla rodziców mówił ostatnio m.in. senator Stanisław Karczewski, a także poseł Piotr Lisiecki.

- Nie zaprzeczam, ale też nie potwierdzam, że przedstawimy propozycje ws. waloryzacji 500 plus. Dziś wartość tych pieniędzy jest mniejsza niż kilka lat temu. Wydaje się, że 500 plus należałoby zrewaloryzować na poziomie 40 proc. - zdradził w Polskim Radiu.

Gdyby przyjąć założenia Lisieckiego, wysokość świadczenia wzrosłaby do 700 złotych. Jak jednak podaje "Gazeta Wyborcza", na zmiany nie ma co liczyć w tym roku, gdyż w budżecie nie znajdą się na to środki.

Tym, co partia zagwarantuje już od 1 lipca, ma być reforma podatkowa, naprawiająca pełen błędów Polski Ład. Jeśli prace nad ustawą przebiegną zgodnie z planem, niektórzy już w przyszłym miesiącu powinni otrzymać nieco wyższe pensje i emerytury.

W tym gronie nie znajdą się jednak osoby z najniższymi wynagrodzeniami czy świadczeniami. W przypadku emerytur do 2500 zł brutto nic się nie zmieni, w przypadku pensji – różnice będą widoczne dopiero przy wynagrodzeniach wyższych niż 3000 zł brutto.

emerytura

Morawiecki chce 14. emerytury, Tusk - podwójnej waloryzacji. Dwa pomysły na pomoc emerytom

CZYTAJ DALEJ

Podwyżki płac i prezenty dla emerytów

Choć to jeszcze nie jest pewne, PiS ma planować także aż dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023 roku. Jak ujawniła minister Marlena Maląg, rząd chce, aby od 1 stycznia pensja minimalna wzrosła do 3350 zł brutto, natomiast od lipca - do 3500 zł brutto. To jednak znacznie mniej, niż postulują związkowcy.

Oczywiście, partia nie może zpaomnieć też o swoich najwierniejszych wyborcach, czyli seniorach. Już wcześniej informowaliśmy, że gabinet Mateusza Morawieckiego dąży do wprowadzenia 14. emerytury na stałe, rozważane jest także 15. świadczenie.

Rodzice posiadający małe dzieci też mogą znaleźć coś dla siebie. Ugrupowanie rządzące planuje rewolucję w kodeksie pracy, mającą wprowadzać 9-tygodniowe urlopy ojcowskie oraz dodatkowe 7 dni urlopu 5 dni w formie urlopu wypoczynkowego raz 2 dni zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Fakt

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pawel Wodzynski/East News, Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Jerzy Owsiak nie przebierał w słowach. Ostro zaatakował Jarosława Kaczyńskiego

Czytaj więcej >
Śmiertelny wypadek na A4: policja apeluje do świadków o pomoc

Wiadomości

Śmiertelny wypadek na A4. Policja apeluje do świadków o pomoc w ustaleniu faktów

Czytaj więcej >
KAREN MINASYAN/AFP/East News

Wiadomości

Rosja: Pożar w podmoskiewskim zakładzie produkującym tworzywa sztuczne

Czytaj więcej >
Stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO przedłużone przez Mateusza Morawieckiego

Wiadomości

Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie przedłużające stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO

Czytaj więcej >
Kolęda 2022. Szokujące wymagania księdza ze Śląska. Jest komentarz katowickiej kurii

Wiadomości

Kolęda 2022. Szokujące wymagania księdza ze Śląska. Jest komentarz katowickiej kurii

Czytaj więcej >
Onet: Awantura podczas środowego posiedzenia rządu. "Ministrowie są rozgoryczeni"

Wiadomości

Awantura o pieniądze podczas posiedzenia rządu. "Ministrowie są rozgoryczeni"

Czytaj więcej >