Goniec.pl
Konferencja prasowa

Konferencja prasowa przedstawicieli rządu (sygnał udostępniony przez TVP)

Konferencja przedstawicieli rządu oraz p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Przybyłowski

Udostępnij:

Przed godziną 13:00 wspólną konferencję prasową zwołali m.in. szef KPRM Michał Dworczyk i rzecznik rządu Piotr Müller. Towarzyszył im p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Minister Dworczyk poinformował, że dzisiaj odbywają się rozmowy z samorządami dotyczące utworzenia dodatkowych punktów szczepień. Biorą w nich udział przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do końca 2 kwartału tego roku w Polsce ma być przeprowadzonych 20 milionów szczepień. Szef KPRM przedstawił również dane dotyczące tego, w jakich miejscach potencjalnie można stworzyć nowe miejsca, w których mieszkańcy będą mogli przyjąć preparaty.

19 kwietnia zostanie uruchomiony pierwszy punkt szczepień powszechnych. Kolejne będą uruchamiane w następujących tygodniach, kiedy pozwoli na to liczba dawek szczepionek posiadanych przez Polskę.

Michał Dworczyk zaznaczył, że tylko od wczoraj na szczepienia zapisało się ponad 150 tysięcy osób. Grupa ta obejmuje dokładnie dwa kolejne roczniki uprawnione do przyjęcia preparatów zabezpieczających przed ciężkim przejściem COVID-19. Biorąc pod uwagę wszystkie obecnie uprawnione do tego roczniki, liczba wczorajszych rejestracji przekroczyła ponad pół miliona.

- Od wczoraj zapisało się na szczepienia ponad 550 tys. osób - to dobra informacja, bo po pewnym spowolnieniu świątecznym dynamika zapisów wraca. Mamy łącznie wykonanych już ponad 7,7 mln szczepień i każdego tygodnia będziemy przyspieszać z NPS - przekazał szef KPRM.

Pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień został zapytany również o to, czy polski rząd myśli już o szczepieniach osób poniżej 16 roku życia. Minister podkreślił, że nie jest to obecnie priorytet, aczkolwiek temat trafi już niebawem na agendę spotkań rządowych.

Usłyszeliśmy również, że szczepionka firmy Johnson&Johnson zostanie w pierwszej kolejności przeznaczona dla osób o ograniczonej mobilności. Przypominamy, że jest to preparat, który wymaga podania wyłącznie jednej dawki.

Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się natomiast do Funduszu Odbudowy. Rada Ministrów ma w najbliższym czasie podjąć odpowiednie kroki prowadzące do możliwości poddania pod sejmowe głosowanie przyjęcia, bądź też nie, części środków budżetu UE przeznaczonych na ten cel.

Sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda przedstawił szczegółowy podział wcześniej wspomnianych funduszy, jeśli zostaną przyjęte przez Sejm RP. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Artur Tomala

  • Minister Czarnek: powrót dzieci do szkół nawet od 19 kwietnia

  • Naukowcy odkryli, kto może lżej przejść przez infekcję koronawirusem

Patryk Przybyłowski

Jestem głównym wydawcą portalu Goniec.pl. Od trzech lat współpracuję z Grupą Mediową Iberion, a wcześniej byłem związany z Radiem Sfera. Prywatnie pasjonuję się muzyką i angielską piłką nożną.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Zachodniopomorskie: W pensjonacie znaleziono zwłoki 40-latka. Prawdopodobnie doszło do zbrodni

Czytaj więcej >
sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >